Farské oznamy VII/2024

28. júla – 17. nedeľa v období „cez rok“

 

  • V pondelok je spomienka na súrodencov sv. Martu, Máriu a Lazára, ktorého Ježiš vzkriesil z mŕtvych. Cirkev všetkých troch považuje za svätých. Marta bola zrejme najstaršia. Jej meno je v Písme svätom spomenuté na viacerých miestach. Vynikala veľmi silnou dôverou a láskou k Ježišovi.
  • V utorok je ľubovoľná spomienka na bl. Zdenku Schelingovú, prvú blahoslavenú v novodobých dejinách Slovenska. Narodila sa na Orave v r. 1916. Pracovala v jednej z bratislavských nemocníc, kde sa venovala najmä chorým na rakovinu, vždy s príkladnou obetavosťou, hrejivou láskou a profesionálnou odbornosťou. Pre mnohých bola vzorom rehoľnej sestry a profesionálnej ošetrovateľky. Po politických zmenách v r. 1948 ju komunistický režim začal kruto prenasledovať, až ju utýrali na smrť. Zomrela 38 ročná. V 2003 v Bratislave ju pápež Ján Pavol II. vyhlásil za blahoslavenú.
  • V stredu je spomienka na sv. Ignáca z Loyoly, kňaza. Je zakladateľ rádu jezuitov. Je otcom duchovných cvičení, ktoré dodnes zostali ako základ duchovného napredovania. Jeho „duchovné cvičenia“ majú nenahraditeľný prínos najmä pre zasvätené osoby.
  • Vo štvrtok je spomienka na sv. Alfonza Mária de Liguori, biskupa a učiteľa Cirkvi. zakladateľ rehole redeptoristov je patrón spovedníkov, duchovných vodcov a morálnych teológov. bol výnimočne obdarovaný už od detstva. Ako 16 ročný dosiahol doktorát na Neapolskej univerzite a do svojich 19 rokov bol slávnym právnikom. Dokorán otvorenú cestu k bohatstvu a k svetskej sláve však zanechal, keď si v istý deň naplno uvedomil pravú tvár tohto sveta. napriek silnému odporu rodiny sa rozhodol všetko opustiť a zasvätil zvyšok života Bohu. Jeho život kňaza a biskupa je plný útrap od ľudí i zázračných úspechov. Trpel ťažkým reumatizmom, ktorý mu zohol hlavu (musel piť cez slamku) a nakoniec ho celkom paralyzoval. Mával mystické videnia, konal zázraky, predpovedal udalosti. Napísal spisy o morálnom živote a mariánskej úcte. Patrí medzi najväčších svätcov Cirkvi.
  • Vo štvrtok po sv. omši bude adorácia (do 19.00 h.).
  • Vo štvrtok je prvý štvrtok v mesiaci. Je to deň osobitných modlitieb za nové kňazské a rehoľné povolania.
  • V piatok, 2.8., je tzv. „Porciunkula“ sv. Františka Assiského. V tento deň možno získať úplné odpustky. Skutok predpísaný na získanie odpustkov je: návšteva farského alebo františkánskeho kostola spojená s Modlitbou Pána (Otče náš) a vyznanie viery (Verím v Boha). Okrem toho treba splniť tri tradičné podmienky: sv. spoveď, sv. prijímanie a modlitba na úmysel s Otca (Otče náš, Zdravas, Sláva).
  • V piatok je prvý piatok v mesiaci. Spovedať budem, ako vždy, hodinu pred každou sv. omšou.
  • Chorých a nevládnych budem spovedať v piatok od 9.00 h. do 12.00 h. Prosím, nahláste svojich chorých a nevládnych k pravidelnej sv. spovedi.
  • V piatok o 17.00 h. bude vyložená Najsvätejšia Sviatosť Oltárna a o 17.45 h. bude prvopiatková pobožnosť.
  • V sobotu je prvá sobota mesiaca. Po sv. omši sa pomodlíme fatimskú pobožnosť k Panne Márii.
  • Prvá augustová nedeľa je podľa videní bl. Eugénie Ravasio „Nedeľa Boha Otca“. V príhovore sa budeme venovať téme Božieho otcovstva.
  • V nedeľu je prvá nedeľa v mesiaci. Počas sv. omší bude pravidelná ofera na potreby farnosti. Za milodary vopred ďakujem.
  • Upratovanie kostola v tomto týždni má na starosti skupina č. 5. ďakujem za obetavosť.

 

Deň

Čas

Úmysel

29.7.

Pondelok

18.00

+ Helena (30.výr.) a Martin, syn Jozef a ostatná rodina

30.7.

Utorok

18.00

+ Imrich Mikula (30.výr.) a manželka Paulína

31.7.

Streda

18.00

+ Štefan, Vlasta a rodičia

1.8.

Štvrtok

18.00

+ Mária a Jozef, dcéry Mária a Anna, Anastázia a dcéra Mária

2.8.

Piatok

18.00

+ Jozef Janovič a rodičia

3.8.

Sobota

8.00

+ Vladimír Milo, rodičia Miloví a Grocholoví

4.8.

Nedeľa

8.00

11.00

Za farníkov

Poďakovanie za úspešné ukončenie štúdií pre Líviu

 

 

 

 

 4. augusta - 18. nedeľa v období „cez rok“

 

  • Panna Mária nám v medjugorských posolstvách zjavila, že 5. augusta 1984 bolo presne 2000 rokov od jej narodenia. Liturgicky sa sviatok narodenia Panny Márie slávi 8. septembra.
  • V utorok je sviatok Premenenia Pána. Ježiš, Boží Syn, navonok vyzerajúci ako človek, sa po prvýkrát ukázal v Božskej sláve. Traja apoštoli sa ocitli v neopísateľnom zjave Božej slávy. Apoštol Peter vyjadril túžbu zostať v tejto Božskej kráse. Nevieme, kedy a kde sa táto udalosť odohrala. Pravdepodobne na vrchu Tábor v Galiley, v druhom roku Ježišovho verejného účinkovania.
  • Vo štvrtok je spomienka na sv. Dominika, kňaza. Je zakladateľom rádu kazateľov „dominikánov“. V kritických časoch ho sama Panna Mária naučila modliť sa ruženec. Vďaka tejto modlitbe sa všetko zmenilo a mnoho ľudí sa obrátilo k Bohu. modlitba ruženca je vzácnym dedičstvom dominikánov. ruženec patrí medzi najúčinnejšie modlitby. Sv. Dominik zasa medzi velikánov svojej doby. Je patrónom astronómov a krajčírov.
  • Vo štvrtok po sv. omši bude adorácia (do 19.00 h.).
  • V piatok je sviatok sv. Terézie Benedikty z kríža, panny a mučenice, spolupatrónky Európy (Editha Steinová). Poľská židovka, výnimočná študentka s doktorátom, ktorá z celej duše hľadala pravdu. Dôkladne preštudovala všetky svetové náboženstvá. Ako 31 ročná sa nechala pokrstiť v Katolíckej Cirkvi a vstúpila do prísnej rehole karmelitánov v Nemecku. Počas II. sv. vojny, hoci mohla utiecť, neurobila to a neskôr ju umučili v koncentračnom tábore v plynovej komore. Napriek ťažkým pomerom žila krásny a odovzdaný život a napísala jedinečné diela o Bohu a o duchovnom živote.
  • V sobotu je sviatok sv. Vavrinca, diakona, mučeníka. Narodil sa v prvej polovici tretieho storočia v Španielsku. Vychovaný bol v Ríme. Ako blízky spolupracovník pápeža sv. Sixta II. bol za čias cisára Valeriána kruto mučený, bičovaný bičmi s olovenými guľkami na konci, mlátený kyjmi, naťahovaný na škripci; nakoniec bol zaživa upečený na veľkom rošte. Mladý diakon sa svojej viery nevzdal i napriek brutálnemu mučeniu. Okolo stojaci vojaci sa pri pohľade na spokojného Vavrinca obrátili na vieru. Svoju dušu odovzdal Bohu 10. augusta 258. Je patrónom Španielska, Ríma, diakonov, kuchárov, vojakov, pred požiarmi a popáleninami.
  • Upratovanie kostola má v tomto týždni na starosti skupina č.6. Vďaka za obetavosť.

Deň

Čas

Úmysel

5.8.

Pondelok

18.00

+ Štefan a Jarmila Obžeroví

6.8.

Utorok

18.00

+ Emil Zaťko, Anton a Antónia Strakoví

7.8.

Streda

18.00

+ Ľudovít Görög (10.výr.), rodičia a súrodenci

8.8.

Štvrtok

18.00

+ Ružena (pohr., ned.84.nar.)

9.8.

Piatok

18.00

+ Ladislav Jánoška a rodičia

10.8.

Sobota

8.00

+ Tibor Bednár

11.8.

Nedeľa

8.00

11.00

Za farníkov

+ Ján a Mária Okajčekoví, dcéra Mária, rodičia a súrodenci

 

 

 

 

11. augusta - 19. nedeľa v období „cez rok“

 

  • V pondelok po sv. omši bude adorácia do 19.00 h.
  • V stredu je spomienka na sv. Maximiliána Kolbeho, kňaza a mučeníka. Poľský kňaz, veľký ctiteľ Panny Márie. Počas uväznenia v koncentračnom tábore v Osvienčime sa hrdinsky obetoval a vymenil sa s jedným z desiatich mužov, ktorí boli na výstrahu odsúdení na krutú smrť hladom. Dva týždne veľmi trpel bez jedla a vody. Žil najdlhšie zo všetkých odsúdených, ktorých povzbudzoval, aby neumierali zúfalí. Keď zostal nažive už iba on jediný, dali mu smrtiacu injekciu.
  • V stredu večer bude vigilná sv. omša z nasledujúcej slávnosti. Kto sa zúčastní na celej sv. omši v predvečer slávnosti, už nie je viazaný zúčastniť sa na sv. omši v deň slávnosti.
  • Vo štvrtok je slávnosť, prikázaný sviatok Nanebovzatia Panny Márie. V nedele a v prikázané sviatky je každý pokrstený katolík morálne viazaný zúčastniť na celej sv. omši.
  • Nanebovzatie Panny Márie je najstarší mariánsky sviatok. O mieste a smrti Panny Márie nemáme zaznamenané nič isté a nič určité. Prastará tradícia však hovorí, že Panna Mária "usnula" za prítomnosti apoštolov, možno v Efeze, kde pôsobil apoštol Ján, ktorému Kristu na kríži zveril svoju matku. Keď neskôr na žiadosť apoštola Tomáša otvorili jej hrob, zistili, že je prázdny. Na základe toho apoštoli došli k presvedčeniu, že jej telo bolo vzaté do neba. Iná prvokresťanská tradícia hovorí, že Panna Mária zomrela vo veku 72 rokov, ticho a bez bolestí. Niektorí sú názoru, že Panna Mária mohla byť "zaživa" (bez biologickej smrti) vzatá do neba. O tom, že Panna Mária prirodzene biologicky riadne umrela, nie je dôvod pochybovať. Pápež Pius XII. v milostivom roku 1950 vyhlásil dogmu (záväznú pravdu viery), že Panna Mária bola po smrti s telom i s dušou vzatá do neba. Nanebovzatie Panny Márie má pre veriacich veľký význam. Upevňuje veriacich v nádeji, že aj ich telá budú raz určite vzkriesené. Nebeská Matka veriacim vyprosuje milosti, aby boli tak ako ona vzkriesení na večnú slávu, aby prijali pozvanie jej Syna Ježiša, ktorý každému z nás pripravil miesto v nebi. Nanebovzatej Panne Márii je zasvätených najviac mariánskych kostolov.
  • Upratovanie kostola v tomto týždni má na starosti skupina č. 7. ďakujem za obetavosť.

 

Deň

Čas

Úmysel

12.8.

Pondelok

18.00

+ Emília (ned.90.nar.), Emil a Ľuboš Lauš

13.8.

Utorok

18.00

+ Mária a Ladislav Halačoví, starí rodičia, Jozefína a Jozef Kováčoví, Michal a Zuzana Halačoví

14.8.

Streda

18.00

+ Mária a Jozef Miloví, rodičia a súrodenci

15.8.

Štvrtok

18.00

Za farníkov

16.8.

Piatok

18.00

Poďakovanie a za Božiu pomoc pre Máriu Gabrielovú (80.nar.)

17.8.

Sobota

8.00

Na úmysel ordinára

18.8.

Nedeľa

8.00

11.00

Za farníkov

Poďakovanie a za Božiu pomoc pre Ericha (50.nar.) a Katarínu (70.nar.)

 

 

 

18. augusta - 20. nedeľa v období „cez rok“

 

  • V utorok je spomienka na sv. Bernarda, opáta a učiteľa Cirkvi. Sv. Bernard z Clairvaux pochádzal zo šľachtickej rodiny a vyrastal na zámku. I napriek tomu ako 22 ročný vstúpil do prísneho cisterciánskeho kláštora, ako 25 ročný založil svoj prvý vlastný cisterciánsky kláštor a spolu ich založil takmer 70 po celom Francúzsku. Bol „druhým zakladateľom“ cisterciánov. pápeži, biskupi, kňazi, rehoľníci či panovníci z celej Európy si pýtali od neho ponaučenia a múdre rady. Hoci mal možnosť na raketovú kariéru, po celý život zostal pokorný a skromný, žiadnu vyššiu funkciu nikdy neprijal. Patrí medzi velikánov svojej doby i celej Cirkvi.
  • V stredu je spomienka na sv. pápeža Pia X. (1835-1914). Od útleho detstva bol veľmi milý, nadaný, horlivý a výnimočne nábožný. Veľmi rád miništroval. Ako pápež zaviedol možnosť denného sv. prijímania už pre deti, čím si splnil svoj vlastný detský sen. Bol druhým najväčším reformátorom v dejinách Cirkvi /zmenil a zlepšil takmer všetko/. Patrí medzi najvýznamnejších pápežov Cirkvi. Tento svätý muž robil rôzne zázraky už počas pozemského života.
  • Vo štvrtok je spomienka na Pannu Máriu Kráľovnú. Pri príležitosti 100. výr. od vyhlásenia dogmy o Nepoškvrnenom počatí Panny Márie pápež Pius XII. v r. 1954 „korunoval“ milostivý obraz Panny Márie v chráme Santa Maria Maggiore. Zároveň ustanovil nový mariánsky sviatok Panny Márie Kráľovnej. Je Matka Kráľa zeme i vesmíru, života i smrti, Božieho Syna. V jej srdci nikdy „nevládol“ hriech, iba Boh. Preto Je „kráľovná“ všetkých svätých. Je kráľovná odetá slnkom, pod nohami mesiac a na hlave veniec z hviezd. Je kráľovná milosrdenstva, pokoja, anjelov a všetkých ľudí.
  • V sobotu, 24.8., bude na Butkove národná púť k Panne Márii, Kráľovnej a Matke milosrdenstva. Od obeda je tam bohatý duchovný program. O 15.40 h. bude slávnostná sv. omša, ktorej hlavný celebrant bude p. Vojtěch Kodet, Th.D., O.Carm.
  • V sobotu je sviatok sv. Bartolomeja, apoštola. Zo života tohto apoštola vieme veľmi málo. Pravdepodobne sa jedná o Natanaela z Kány Galilejskej, ktorý sa spomína v Jánovom evanjeliu ako „pravý Izraelita, v ktorom niet lesti“. Pôsobil v Indii, v Perzii, v Egypte a v Arménsku, kde ho stiahli z kože a sťali. Zobrazuje sa s nožom, ktorým ho pri krutom mučení stiahli z kože a s knihou Evanjelia, pre ktorú hrdinsky zomrel.
  • Upratovanie kostola v tomto týždni má na starosti skupina č. 8. ďakujem za obetavosť.

 

Deň

Čas

Úmysel

19.8.

Pondelok

-

-

20.8.

Utorok

17.00

+ Ján Radosa, manželka Margita (2.výr.), syn Ján, zať Karol

21.8.

Streda

-

-

22.8.

Štvrtok

17.00

+ Jozef Jánoška, manželka Paulína, deti a zaťovia

23.8.

Piatok

-

-

24.8.

Sobota

8.00

Na úmysel ordinára

25.8.

Nedeľa

8.00

11.00

Za farníkov

+ Vladimír (5.výr.), manželka Jozefína a rodičia