Biblické hodiny

Biblicka hodina č.62

Tretia predpoveď utrpenia   (Mr10,32-45)

 

 

V tejto Ježišovej predpovedi vrcholia všetky predchádzajúce výroky. Je naznačený čas, miesto i spôsob, ako sa to všetko stane a nakoniec aj slávne vzkriesenie. Markovo evanjelium sa pomaly presúva do záverečnej fázy.

32 „Vystupovali cestou do Jeruzalema. Ježiš išiel pred nimi a divili sa. Tí, ktorí ho nasledovali, sa báli. Znova si vzal nabok Dvanástich a začal im hovoriť, čo ho očakáva.“ – Ježiš sám určoval smer cesty, viedol učeníkov a nejasne opísanú skupinu ďalších ľudí, Ježišových nasledovníkov. Viedol ich tak, že išiel pred nimi. Ježiš bol prvý, ale v skutočnosti bol posledný, lebo vždy bol sluhom všetkých. Je tu zachytený nový začiatok: „začal im hovoriť“. Cieľ je už na obzore. Bláznivá Božia láska a bláznivé ľudské zlo sa čoskoro stretnú. Je možné, že anonymné ženy, ktoré posluhujú a nakoniec zostanú aj pri Ježišovom kríži, sú už teraz súčasťou sprievodu do Jeruzalema.

„Vystupovali do Jeruzalema“ – Jeruzalem je tu po prvýkrát spomenutý ako definitívny cieľ Ježišovej cesty. Jeruzalem leží na vápencovej planine vo výške 760 metrov n. m., preto sa do mesta z každej strany musí vystupovať, najmä od Jericha. Evanjelista podčiarkuje Ježišovu rozhodnosť prijať utrpenie aj tým, že opisuje Ježiša ako kráčajúceho vpredu, pred ostatnými, ako toho, kto sa ponáhľa. Ježiš sa ponáhľa iba preto, aby sme my všetci mohli čím najskôr doputovať k nemu. Naopak učeníci idú za Ježišom s údivom a strachom. Tieto dva pocity prezrádzajú ich neochotu a neschopnosť prijať Ježišovo smerovanie podľa vôle svojho Otca. Ježišova púť je „výstup“, je to anabáza, čiže námaha, ale stojí za to. Takýto „Jeruzalem“ je cieľ každej životnej púte. Až tam, na vrchole, po prekonaní všetkého utrpenia, človek nájde svoju plnosť, šťastie, slávu a pravé svetlo svojej tváre. Je to výstup, ktorý stojí za to, lebo je to výstup do Božieho kráľovstva.

„Znova si vzal nabok Dvanástich“– Veľmi dôležitý moment, v ktorom sa najbližší učeníci už po tretí raz a naposledy dozvedajú, čo Ježiša čoskoro čaká. Okrem nich si ani prvú, ani druhú a ani tretiu predpoveď utrpenia nikto nevypočul. Sú to oni, ktorí ako prví potrebujú nové oči a nové srdce. Oni musia pochopiť Pravdu. Dôraz nespočíva na Ježišovom zázračnom poznaní budúcich udalostí, ale na tom, že tie udalosti v žiadnom prípade nebudú nešťastnou náhodou.

33 „Hľa, vystupujeme do Jeruzalema a Syn človeka bude vydaný veľkňazom a zákonníkom, odsúdia ho na smrť, vydajú ho pohanom.“ – Častica „hľa“ dodáva slovám dramatickosť. Hoci Ježiš hovorí o sebe, používa zástupnícky titul „Syn človeka“. Ježiš tu po prvý raz použije plurál: „vystupujeme“, čo znamená, že do svojho vykupiteľského diela chce zahrnúť aj Dvanástich.

„Bude vydaný“ – Podobne ako v 9, 31, aj na tomto mieste Ježiš hovorí najprv o „vydaní“, ale tento raz už presne špecifikuje, že bude vydaný veľkňazom a zákonníkom. Toto slovo sa naplní v 14, 43-46. Aj Judáš „vydal“ Ježiša, čiže zradil ho, predal ho (por. 14,10). V skutočnosti sa Ježiš „vydal“ sám a z čistej lásky (por. 14,22). Nakoniec je to Boh Otec, ktorý nám „vydal“ svojho Syna (por. Rim 8,32). V každom našom hriechu je skryté aj toto „vydanie“. On sa vydal na smrť, aby sme našli život: „Hľa, toto učinil Pán, vec v našich očiach obdivuhodná“ (Ž 118,23). Skrze naše zlo prišlo k nám také veľké dobro.

„Odsúdia ho na smrť, vydajú ho pohanom“ – Ježišov popis blízkej budúcnosti je na rozdiel od prvých dvoch predpovedí pomerne podrobný. Použitím šiestich slovies bližšie opisuje, čo s ním urobia .Číslo šesť je číslo človeka. Šesť slovies – vydať, odsúdiť, posmievať sa, pľuvať, bičovať, zabiť – sú typicky naše, ľudské. V týchto šiestich slovesách je zhrnuté konanie človeka, ktorý sa pokúsil zabiť Boha. To siedme sloveso – vstať z mŕtvych – je už iba jeho, je iba Božie. Nie hneď, až po troch dňoch vstane z mŕtvych, aby bolo isté, že úplne zomrel a znovu úplne ožije. On, pôvodca života (Sk 3,15), bude zo závisti zabitý a z lásky vzkriesený. Sedmička je číslo plnosti, úplnosti, je to číslo Boha a Božieho kráľovstva. Boh nám dáva a ponecháva nedotknutú slobodu, ale zároveň nás vyzýva, aby sme voči Ježišovi zaujali jasný a jednoznačný postoj. To bude nakoniec aj základným stavebným kameňom nášho vlastného konečného osudu; život alebo smrť. Dozvedáme sa, že prvou akciou veľkňazov a zákonníkov bude „odsúdenie na smrť“, ku ktorému skutočne dôjde v 14, 64, na konci Ježišovho výsluchu pred veľradou. Ich druhou predpovedanou akciou bude „odovzdanie pohanom“, ktoré sa naplní v 15,1, keď bude Ježiš vydaný Pilátovi. Vydajú ho, aby sa každá ruka hriešnika mohla dotknúť Spasiteľa (por. Mudr 2,17; Ž 22,7; 31,12; 35,15; 39,9; 42,11, ...).

34 „Budú sa mu posmievať, budú naňho pľuvať, budú ho bičovať a zabijú ho, no po troch dňoch vstane.“ – Tretiu akciu Ježišových neprajníkov predstavuje „posmievanie“, ktoré v 15, 20 uskutočnia vojaci a následne aj samotní veľkňazi a zákonníci (15,31). Človek sa posmieva Božej moci a múdrosti, posmieva sa jej ako slabosti a hlúposti. Sebectvo nikdy nemôže pochopiť čistú lásku. Štvrtou predpovedanou akciou je „pľuvanie“, ktoré sa naplní v 14, 65, keď na Ježiša napľujú niektorí členovia veľrady a v 15, 19 na Ježiša napľujú vojaci (por. Iz 50,6). Úbohý človek sa všemožne snažil pohrdnúť Ježišom a ponížiť ho. Ježišova slabosť vyráža dych, nechá sa až takto ponižovať. Títo nerozumní ľudia boli využití na to, aby nám Ježiš ukázal, aká bezhraničná je jeho láska k nám. Ľudská slina mala zakryť Božiu slávu. O „bičovaní“ ako o piatej akcii hovorí evanjelista Marek v 15, 15 (por. Ž 73,14). Skôr, ako ho úplne nahého vystavili na kríž, násilím pokryli celé jeho nevinné telo hlbokými a bolestivými ranami, až sa už nepodobal ani na človeka. Šiestou a poslednou predpovedanou akciou je „zabitie“, o ktorom hovorili aj dve predchádzajúce predpovede. Číslo šesť je číslom každého zla. Zlo zabíja. Posledným elementom, po šiestich akciách veľkňazov a zákonníkov, prichádza siedma, Božia akcia. je to poukázanie na „vzkriesenie po troch dňoch“, podobne ako v prvých dvoch predpovediach (8,31; 9,31). Evanjelisti Matúš a Lukáš uvádzajú „na tretí deň“. Opis pašií sa presne zhoduje s touto treťou predpoveďou. Ježiš takto pripravoval duše svojich učeníkov na náročné rozrušenie, ktoré ich čaká, na silné emócie z jeho umučenia a smrti. Ježiš predbiehal čas, aby im povedal o potupnej smrti, ale aj o sláve vzkriesenia. Neskôr, keď sa to naozaj stane, budú mať apoštoli možnosť spomenúť si na tieto slová a uchovať si v sebe nádej, že Ježiš naozaj vstane z mŕtvych. Viera vo vzkriesenie z mŕtvych je nevyhnutne spojená s osobou Ježiša Krista. On sám je zárukou nášho vzkriesenia, pretože vopred zvestoval aj svoje vlastné zmŕtvychvstanie. Odveké „misteriuminiquitatis“, tajomstvo zla, však zostáva i naďalej. Človek i po Ježišovom zmŕtvychvstaní môže pokračovať ďalej v tom, čo robil aj dovtedy, môže opäť zabíjať. Ježiš akoby neurobil žiadny zlom v zlom, žiadnu zmenu v otázke zla. Boh ani po autentickej Veľkej Noci neodporuje slobodnej vôli človeka, ktorá sa rozhoduje pre zlo a smrť. Každý robí to, čo mu je vlastné. Človek v hriechu vie len zabíjať a Boh vo svojej láske vie len milovať, dávať život, odpúšťať, zachraňovať. Napriek ľudskému negativizmu Boh pôsobil a vždy bude pôsobiť len pozitívne.

35 „Pristupujú k nemu Jakub a Ján, Zebedejovi synovia, hovoriac mu: „Učiteľu, chceme, aby si pre nás urobil, o čo ťa požiadame.“ – Bezprostredne po tretej predpovedi utrpenia Dvanástim sa na scéne objavujú dvaja z nich, bratia Jakub a Ján. Spolu s apoštolom Petrom to boli traja privilegovaní učeníci. Akoby nič nepočuli, ako by ochoreli na zvláštny druh farbosleposti (daltonizmus), lebo stále vidia iba jedno a to isté. Vyslovujú skutočné chcenie, žiadosť, nie iba nádejné prianie a prosbu. Zaujímavé je, že vyradili aj konkurenta, apoštola Petra.

„Jakub a Ján“ – Spolu s Petrom sú vyvolení svedkovia napr. vzkriesenia Jairovej dcéry, Ježišovho premenenia či jeho zápasu v Getsemanskej záhrade. Oni uchovajú Ježišovu eschatologickú reč. Podľa Mt 20,20 túto požiadavku sprostredkovala ich matka. Rodinné spiknutie a túžba po prvenstve, čistý princíp rozdelenia. Matka Zebedejov bola pravdepodobne príbuzná Panny Márie; medzi Ježišom a Zebedejovcami mohol byť aj príbuzenský zväzok.

36 „On im povedal: „Čo chcete, aby som pre vás urobil?“ – Jakub a Ján svoju odvahu formulovali slovesom „chceme“, a preto sa ich aj Ježiš opýtal: „čo chcete?“ Ježiš vie presne, čo ho čaká v budúcnosti a zrazu nevie, na čo teraz myslia jeho učeníci? Samozrejme, že to vedel, len bol hlboko ľudský a nechal ich vypovedať, čo mali na srdci. To, čo Ježiš práve povedal, sa vyparilo do vzduchu, zrno padlo na kraj cesty a uschlo (por. 4,15). Je to však stály jav; ak sa človekovi niečo nepáči, utne to a zahodí, ostatne hluchý, slepý. Žiaľ, aj zachraňujúce Božie veci končia v takomto hlbokom nezáujme. Ježiš „chce“, aby sme rozlišovali medzi tým, čo sa páči aj jemu a čo iba nám. Celé evanjelium je výchovou našich túžob, aby nezostali „zdivené“, ale aby sme ich porovnávali s Božími zámermi, aby sme ich krotili, usmerňovali a prispôsobovali podľa Boha (aj keď naše pôvodné očakávania mohli byť úplne iné). Musíme sa naučiť niečo chcieť podľa Boha. On vyslyší to, čo sľúbil, ale nie naše očakávania, za ktorými je neraz skryté zlo.

37 „Oni mu povedali: „Daj nám, aby sme ti v tvojej sláve zasadli jeden po pravici a druhý po ľavici.“ – Má to až nádych humoru. Chcú presný opak toho, čo im Ježiš už tri roky ponúka. Je to ako rozhovor medzi hluchými; každý vraví niečo iné. Chcú byť spoluvládcovia, spolusudcovia s Ježišom? Čo vlastne chcú? Niet zdeformovanejšej modlitby ako táto. Snaha ochočiť si Boha, aby skákal podľa nás, aby konal pre našu slávu. Koľko je takýchto modlitieb, v ktorých žiadame to, čo nám Boh nechce a nemôže dať. V skutočnosti to môže byť prosba o zlo, o „dar“ zničenia, a to Boh nikdy neurobí. Boh nie je vykonávateľom našich plánov, ale my sme vykonávatelia jeho vôle, lebo iba on vie, čo je našou spásou a čo nie. Čo sa zhoduje s jeho vôľou, v tom nás Boh vždy vyslyší. Jeden z púštnych otcov napísal: „Raz ma Boh vyslyšal v tom, čo som od neho žiadal a mal som toho dosť. Odvtedy prosím iba to, aby som plnil jeho vôľu.“ Túžba byť blízko Boha je základom všetkého, ale nie v opojení moci.

Po prvej predpovedi utrpenia nasledovala Petrova námietka (por. 8, 31-32). Po druhej predpovedi sa učeníci pohádali, kto z nich je väčší (por. 9, 31-34). Teraz nasleduje totálny skrat a nepochopenie, Jakub a Ján akoby úplne prepočuli Ježišove slová o utrpení a počuli iba ten koniec o slávnom vzkriesení. Nevedno, prečo zrazu dychtia obsadiť jedinečné pozície pri oslávenom Ježišovi. Podľa sv. Augustína učeníci touto požiadavkou mohli nabádať Ježiša, aby hľadal svoju slávu bez utrpenia, bez poníženia, bez kríža, ale toto satanské pokušenie Ježiš odmietol už na začiatku svojho verejného účinkovania.V každom prípade ukázali, že Ježiš ešte stále nie je „mesiášom“ ich ľudských túžob a nakoniec predsa len pochopili, že ani nikdy nebude.

„Sláva“ – Hebrejské slovo „sláva“ znamená tiež „váha, tiaž“. Ježišovou „slávou“ je láska, ktorá ho „stiahla“ na zem. Ľudská sláva si rada pridáva na „váhe“, ale v skutočnosti je to prázdnota, je to len domýšľavosť.

„Po pravici a ľavici“ – Tieto „prestížne“ miesta nakoniec zaujali dvaja zločinci, bratia každého z nás (por. 15,27).

38 „Ježiš im povedal: „Neviete, čo žiadate. Môžete vypiť kalich, ktorý ja pijem, alebo podstúpiť krst, ktorý ja podstupujem?“ – Obraz kalicha naznačuje kalich horkosti, ktorého obsahom je Boží súd, Boží hnev, Boží trest. Obraz kalicha nie je nový, je prítomný v mnohých textoch Starého zákona (por. Ž23,5; 116,13; Iz 51,17; Jer 25,15). Ježiš si však „kalich utrpenia a smrti“ vybral dobrovoľne, nie je to nijaká predestinácia (predurčenie), hoci sám povedal Otcovi: „Otče, ak je to možné, odním odo mňa tento kalich“ (14,36). Je to kalich kríža zhorknutý žlčou hriechu celého sveta (por. Iz 51,17; Ž 75,9). Ježiš „vypil kalich“, – čiže zobral na seba spravodlivý Boží trest kvôli človekovi, aby ho zachránil. Obraz krstu je pridružený k obrazu kalicha. Text doslova hovorí „byť pokrstený krstom“. Tu nejde o prvú sviatosť, o obradný krst, ale o obraz ponorenia sa do vody, o ponorenie sa do mora nebezpečenstva, utrpenia a smrti. Táto idea, rovnako ako idea kalicha, je takisto prítomná v textoch Starého zákona (por. 2 Sam 22,5; Ž 18,5; 42,8; 69,2-3). Obraz kalicha a krstu musel byť teda učeníkom dobre známy a určite pochopili, čo im chcel Ježiš povedať. Ježiš sa ich pýtal, keď tak veľmi dychtia po najvyššej sláve, či sú najprv ochotní prijať „privilegovaný“ post „bolesti, utrpenia a smrti“.

„Neviete, čo žiadate“ – Je to Ježišova odpoveď na každú modlitbu, v ktorej si zamieňame našu vôľu s jeho vôľou.

39 „Oni mu povedali: „Môžeme.“ Ježiš im povedal: „Kalich, ktorý ja pijem, vypijete a krst, ktorý ja podstupujem, podstúpite.“ – Pozitívna odpoveď bratov Jakuba a Jána nie je prekvapivá, lebo bola iba odpoveďou „tela“, nie „ducha“, plná sebavedomia. Ježiš im však predpovedá, že ich čaká „kalich“ utrpenia. Ježiš učeníkom nesľubuje to, čo žiadali, ale sľubuje im to, čo nežiadali. Je to zvrat, ktorý si v tej chvíli ani nevšimli. 

40 „No dať zasadnúť po mojej pravici alebo ľavici nie je v mojej moci, ale (bude to dané tým), pre ktorých je (to) pripravené.“ – Ježiš šokuje odpoveďou, že tieto najvyššie posty sú určené pre viaceré osoby, nielen pre dvoch jedincov. Ježiš tam rovno pridáva možno aj ostatných desiatich apoštolov. Isté je, že takéto miesta sú pripravené pre pokorných, nie pre pyšných. Aj keby sme pre Krista vytrpeli akékoľvek muky, i tak nemáme nárok či právo na výnimočné privilégiá.

41 „Keď sa o tom dopočuli desiati, začali sa rozhorčovať kvôli Jakubovi a Jánovi.“ – Ostatní desiati sa cítili urazení, že boli „presunutí“ na druhú koľaj v nebeskej hierarchii. To znamená, že aj oni mali tie isté ambície, aj oni by radi obsadili tie najvyššie posty, ako chceli Jakub a Ján, len to nepovedali nahlas. 

42 „Ježiš si ich povolal a hovorí im: „Viete, že tí, o ktorých sa zdá, že vládnu národom, ich ovládajú a ich vysokopostavení (muži) ich utláčajú.“ – Ježiš si ich „povolal“, čo podčiarkuje Ježišovu autoritu a odhodlanie dať im dôležité ponaučenie. Ježiš použil sloveso „viete“, čím narážal na znalosť učeníkov o smutnej situácii v Izraeli pod rímskou nadvládou. Je to protiklad k slovesu „neviete“ z 10,38. Učeníci sú v mocenských postojoch tohto sveta „doma“, zatiaľ čo s Ježišovým postojom vlády v službe sa stále míňajú. Vládcovia vládnu tvrdou rukou, svojim poddaným dávajú cítiť svoju moc. Ježiš hovorí, že vládcovia „ovládajú“ a „utláčajú“, spájajú svoje vladárske miesto so zlom a nespravodlivosťou. Ak učeníci teraz dychtia po najvyššej moci, musia si dávať pozor, aby nemali tendenciu správať sa ako vládcovia vo svete. 

43 „Nie takto (nech) je (to) medzi vami, ale kto sa chce stať vysokopostaveným medzi vami, nech je vaším sluhom.“ – Ježiš prevracia naruby svetské pohľady na mocných. Mocní majú slúžiť; neslýchaná, nepredstaviteľná požiadavka. Tí hore sú predsa na to, aby vládli a tí dole, aby slúžili, nikdy nie naopak. Ježiš svojim učeníkom zdôrazňuje, že modelom vodcovstva je pre nich jedine ON a on neprišiel na to, aby vládol a nechal sa obsluhovať, ale aby slúžil až po totálne darovanie vlastného života. Sú to radikálne slová, ktoré sa ťažko počúvajú a ešte ťažšie uvádzajú do konkrétneho každodenného života. Je to tak preto, lebo takéto slová útočia na našu ľudskú prirodzenosť, ktorá sa automaticky domáha byť hore a nechce byť dole. Pohanský štýl vodcovstva bude pre človeka vždy prirodzený, lebo je založený na našej padlej a hriechom poznačenej prirodzenosti, ktorá automaticky ide za mocou, poctami, privilégiami, úľavami, po sebectve. Tento štýl však nie je pre osobný a spoločenský život žiadnym prínosom, lebo plodí nespravodlivosť, zlobu, utláčanie, ponižovanie, mnohých oberá o základnú ľudskú dôstojnosť. Prínosom je iba Ježišov štýl vodcovstva, ktorý je založený na bezpodmienečnej službe, na neúnavnej ochote, na čistej láske voči blížnemu.

44 „A kto chce byť medzi vami prvým, nech je otrokom všetkých.“ – Vysokopostavený má byť sluhom a najvyššie postavený, čiže prvý, má byť otrokom všetkých. Obsah reči sa tematicky presunul celkom inde od prvotnej požiadavky, po ktorej táto debata začala. Prestížne posty v nebeskom kráľovstve dostanú tí, ktorí budú ochotní „otrocky“ slúžiť – „králi lásky“. Otrok patrí druhému. Ježišov učeník žije pre iných. Otázka akejsi zaslúženej odmeny sa v tomto prípade dostala úplne do úzadia. Opakovaný dôraz na sloveso „chcieť“ v spojeniach „kto sa chce stať“ (43) a „kto chce byť“ (44) vytvára odkaz na prvotné „chceme“ (35) Jakuba a Jána. Prvotná túžba „poslúžiť si druhými“ sa musí zmeniť na túžbu „poslúžiť druhým“.
45 „Veď ani Syn človeka neprišiel (na to), aby jemu slúžili, ale aby (on) slúžil a (teda) dal svoj život ako výkupné za mnohých.“
– Žiaci rabínov museli svojmu učiteľovi posluhovať. Ježiš si takéto nároky nerobil. Pri poslednej večeri sa ukázal ako otrok, keď umyl učeníkom nohy. Grécky výraz „mnohých“ môže znamenať aj „všetkých“. Učeníci majú v prvom rade slúžiť iným, lebo aj sám Ježiš myslel iba na iných. Neprišiel, aby ho obsluhovali, ale aby slúžil. Učeníci chceli „sedieť“ vedľa Ježiša a tu ich Ježiš pobáda „nesedieť“, ale slúžiť, byť otrokmi. Je úžasné, ako Ježiš využil šancu, nastolenú tému moci a slávy úplne vypustil z pozornosti a všetku pozornosť obrátil na požiadavku ochotnej služby. Vidiac, že sa Jakubova a Jánova požiadavka dostala úplne mimo diskusiu, aj ostatní učeníci sa upokojili. Zrazu boli opäť všetci rovnakí, keď počuli, že sa majú predbiehať v službe. Grécke sloveso „diakonéo“, čiže „slúžiť“ je použité ešte trikrát. V 1,13 anjeli „posluhovali“ Ježišovi na púšti. V 1,31 je Ježišovi a učeníkom preukázaná „služba“ od uzdravenej Petrovej svokry. V 15,41 boli pri kríži ženy z Galiley a „posluhovali“ Ježišovi. Ježišova služba išla až do krajnosti, zomrel za iných, dal svoj život ako výkupné za nás.

„Výkupné“ – Bola to suma zaplatená za získanie slobody napr. pre vojnových zajatcov, otrokov alebo dlžníkov. Biblia používa tento výraz na mnohých miestach a v rôznych kontextoch. Predpokladom Ježišovho tvrdenia je fakt, že väčšina ľudí sa nachádza v stave otroctva a potrebujú byť vykúpení, lebo sami sa nedokážu vykúpiť. Tento text – ako aj celý Nový zákon – mlčí o tom, komu je to výkupné zaplatené. Text zdôrazňuje iba to, kto, ako, pre koho a prečo výkupné zaplatil. Nielen učeníci, všetci sme slepí. Lekár povedal jasne našu diagnózu a teraz čaká, aby sme mu dovolili, aby nás „zadarmo“ uzdravil. Celé naše liečenie „platí“ Ježiš.

Záver – Reakcia učeníkov na tretiu predpoveď utrpenia je oveľa horšia ako na predošlé dve. Celým textom sa tiahne myšlienka pretrvávajúceho nepochopenia Ježiša zo strany učeníkov, ktorí napriek mnohým Ježišovým poučeniach naďalej zostávajú vo svojich starých predstavách o Mesiášovi a nie sú schopní prijať novú víziu, ktorú im Ježiš už tri roky predkladá. Smutné je, že aktérmi sú práve Jakub a Ján, ktorých mal Ježiš tak rád a ktorí po celú dobu patrili medzi jeho najbližších. Namiesto toho, aby konečne konali Ježišovu vôľu, oni chcú, aby Ježiš splnil ich vôľu. Chcú, aby im Ježiš v nebi zaistil to pozemské opojenie všemohúcnosťou, ktorú teraz cítia po Ježišovom boku. Je to úplné rozbúranie základu viery, je to „antikrist“ preniknutý do ducha človeka. Abrahám, praotec a vzor čistej viery, bol prvý, kto dokázal nezameniť vieru za svoje zabezpečenie a pravdu za svoje istoty. Človek je plný túžob, stále mu niečo chýba, preto stále hľadá a žiada. Ježiš vychováva „túžby“ svojich učeníkov, aby hľadali a žiadali iba to, čo im chce dať Boh, lebo to je ich dobro. Túžba Boha a túžba človeka tu tvrdo narazili na seba. Aj v tom najlepšom a najmilšom človekovi sa môže objaviť zlá túžba, hoci možno prezlečená za dobrý úmysel. Učeníci zhrešili hriechom sveta. Šťastie, že si to po zoslaní Ducha Svätého všetko uznali, uvedomili a totálne zmenili svoje staré zmýšľanie. To Ježišovo: „medzi vami to tak nebude“ sa konečne naplnilo a oni to rozniesli do celého sveta. Ak si človek osvojí mylnú ľudskú predstavu, ako ťažko sa jej zbavuje a ako ťažko sa nahrádza novou, pravdivou, Božou predstavou. Ježiš však nestráca trpezlivosť a pokračuje v ceste spolu s nimi, hoci honechápu. Aj s nami Ježiš trpezlivo kráča, neopúšťa nás ani vtedy, keď ho vôbec nechápeme.

Abraham Lincoln sa raz vyslovil: „Človek je schopný vystáť rôzne skúšky a príkoria. No ak chceš naozaj vyskúšať jeho charakter, daj mu moc.“ Mnohí ľudia veľa vystáli, hrdinsky vydržali, ale keď sa neskôr dostali k moci, hlboko zlyhali. Stačí sledovať deti pri hre, na pieskovisku, alebo pani, ktorá má na starosti verejné záchody. Už malá moc je veľkou skúškou vyzretosti človeka. Človek má tendenciu robiť zo svojich túžob absolútno, akoby v naplnení terajšej túžby dosiahol už maximum. A vôbec nezáleží na tom, či je za tým pravda života, alebo len prchavá rozkoš, blahobyt, sebectvo. Človek prirodzene nahradzuje Boha akýmkoľvek iným menom, ktoré mu zaručí dosahovanie svojich terajších túžob. Dnešné božstvo má rôzne mená, ako napr. „telo, veda, demokracia, sláva, peniaze“. Božským kritériom spásy je však Ježišovo „telo“ (1 Jn 4,2), jeho slabosť, pokora, kríž, smrť a jeho túžby, ktoré maria všetky iné bohaprázdne očakávania.

Ježiš spravodlivý, ale nespravodlivo trpiaci; Ježiš živý, ale násilne zabitý; Ježiš mŕtvy, ale slávne vzkriesený; Syn človeka, vyvýšený v poníženosti, to všetko je náš nekonečne milujúci Boh a tajomstvo našej radostnej viery.

Biblicka hodina č.61

Nemôžete slúžiť aj bohu, aj mamone   (Mr10,17-31)

 

 

17 „Keď sa vydával na cestu, ktosi pribehol, kľakol si pred ním a pýtal sa ho: „Dobrý učiteľu, čo mám urobiť, aby som získal podiel na večnom živote?“ – Neurčitý výraz „ktosi“ prezrádza čitateľovi, že Ježiš už nie je v dome, kde bol doteraz, ale už je na ceste. Ktosi, neznámy muž, pribehol a kľakol si, čo je výrazom úprimného  nadšenia a túžby. Aj oslovenie „dobrý učiteľu“ je uznaním učiteľskej, ale aj morálnej autority. Neznámy muž naliehavo potreboval počuť, čo má robiť, aby získal podiel na večnom živote. Je isté, že tento muž nebol jedným z tých, ktorí za Ježišom prichádzali iba preto, aby ho pokúšali a snažili sa podchytiť ho v reči. Evanjelista Matúš nám prezrádza, že bol mladý (por. Mt 19,22) a Lukáš hovorí, že bol vznešený (por. Lk 18,18). Je to teda mladý, bohatý, vznešený, ale aj dobrý muž z lepšej spoločnosti. Je úprimný a zapálený aj pre Božie veci, ktoré takisto považuje za „poklad“ hoden získania. Je plne realizovaný, čo sa týka svetského „kráľovstva“ a zaujíma sa o Božie kráľovstvo.

„Čo mám robiť“ – Človek má na rozdiel od zvierat veľký problém práve s týmto: „čo mám robiť?“. Človek nie je naprogramovaný inštinktom, ale konečným cieľom. K tomu cieľu vedie dlhá a zodpovedná cesta skrz neustálu slobodnú voľbu. Sloboda človeka je prakticky neobmedzená, preto je tu aj tá možnosť, že človek urobí zlé slobodné rozhodnutia a do cieľa sa nechce alebo nevie dostať. 

„Aby som získal podiel na večnom živote“– Doslova „aby som zdedil večný život“. Večný život, aj keď je viazaný na ľudskú činnosť, predsa je skôr „dedičstvom“, čiže darom. Je to Otcov dar pre svoje dieťa. Dotyčná osoba pravdepodobne počula predchádzajúce Ježišove slová o vstupe do Božieho kráľovstva. Teraz ho zaujímajú podmienky pre získanie večného života. Vyzerá to tak, že bol hlboko oslovený Ježišovým kázaním. Ježiš dostal otázku, ktorá mu najviac prislúcha. On je Život, on pozná aj správnu odpoveď na život. Ježiš je učiteľ a je dobrý, čo však neznamená, že odpovie podľa ľudských predstáv. Veľa vtedajších Židov sa zaoberalo otázkou, čo je najlepšie pre zisk večného života. Otázka muža pripomína otázku zákonníka, ktorý sa pýtal, ktoré prikázanie je najväčšie.  

„Večný život“ – Človek je jediný živočích, ktorý si je vedomý svojej smrti a ktorý vedome hľadá život. My túžime po živote, ktorý nie je odsúdený na smrť, ale ktorý by bol od trestu smrti oslobodený. Sme ochotní zmieriť sa so smrťou, ale iba za podmienky, že nám smrť život nevezme, ale iba zmení. Večný život je časovo i kvalitatívne neobmedzený a predstavuje stav, v ktorom ľudský život konečne dostane úplný a konečný zmysel.  

18 „Ježiš mu povedal: „Prečo ma nazývaš dobrým? Nikto (nie je) dobrý, iba jediný, Boh.“ – Ježiš na otázku reaguje protiotázkou. poukazuje na exkluzivitu božej dobroty, úroveň ktorej nikto nikdy nebude schopný dosiahnuť. Zároveň poukazuje na svoju identitu; Ježiš je Boh, a preto je dobrý, ale to muž vo svojej mysli určite nemal. Tvrdenie o Božej dobrote slúžilo ako podklad pre následné citovanie Božích prikázaní. Božie prikázania sú dobré, lebo pochádzajú od Boha, ktorý je dobrý. Kto naozaj pochopí, že Boh je dobrý, našiel poklad, veľké bohatstvo. Ježiš samozrejme nehovoril proti sebe, ale odpovedal v duchu myslenia toho, s kým sa rozprával. Muž mal Ježiša za človeka, za rabína, nie za Boha. Ježiš často používal vlastné výrazy tých, ktorých mal pred sebou, aby ich priviedol k vyšším pojmom. 

19 „Prikázania poznáš: Nebudeš zabíjať, nebudeš cudzoložiť, nebudeš kradnúť, nebudeš krivo svedčiť, nebudeš (nikoho o nič) ukracovať, cti svojho otca a matku.“ – Ježiš cituje šesť prikázaní, šesť negatívnych skutkov, ktorých témou je vzťah k blížnemu, sú teda z druhej tabule Dekalógu. Ježiš vedel, že muž tieto prikázania pozná. Dodržiavanie prikázaní je teda jednou z ciest, ako zdediť večný život. Podobne ako v 10, 1-9, kde Ježiš nepoprel autoritu Zákona, aj v tomto verši najprv odkazuje na Zákon. Pre zdedenie večného života sa teda musí dodržať aj to, čo obsahuje Zákon, ale nielen to; to nestačí. Človek sa musí stať aj „bratom“, rovnako ako sa Ježiš stal naším „bratom“. Preto hovorí mužovi: „choď, predaj a rozdaj všetko chudobným bratom!“

 Vzťah medzi dodržiavaním prikázaní a každodenným životom nebol pre ľudí starého zákona neznámy (por. Lv 18,5; Dt 30,11-20; Prís 6,23; Mal 2,4-5), len sa im to zle vysvetľovalo. Ľud vedel, že musí Zákon dodržať, ale nevedel, prečo.   

„Nebudeš nikoho ukracovať“ – Niektoré rukopisy toto prikázanie vynechávajú. V Dekalógu nie je.

20 „On mu riekol: „Učiteľu, toto všetko som zachovával od svojej mladosti.“ – Od mladosti, čiže od veku 13 rokov, keď sa stal zaviazaným dodržiavať Zákon. Jeho odpoveď je výdychom, úľavou, že už urobil všetko potrebné pre zdedenie večného života. Ježišovo „poznáš“ prikázania muž nahradil slovesom „zachovával som“ prikázania, už od mladosti, čím sa jeho nádej zdanlivo znásobila. Je ako Pavol, ktorý takisto tvrdí, že čo sa týka spravodlivosti zo Zákona, je bezúhonný (por. Flp 3,6).

21 „Ježiš naňho pohliadol a (ten človek) sa mu zapáčil. (Ježiš) mu povedal: „Jedno ti ešte chýba; choď, predaj, čo máš, a daj chudobným a budeš mať poklad v nebi a poď, nasleduj ma.“ – Doslova „Ježiš pohliadnuc naňho, do jeho vnútra, zamiloval si ho a povedal mu“. Muž sa naučil poslušnosti voči Bohu už ako malý chlapec, za čo si ho Ježiš „zamiloval“. Zároveň mu však povedal, že i tak nie je dokonalý. Ježiš sa aj pri prvom povolávaní „díval“ (por. 1,16-19; 2,14). Jeho zrak mieri ďalej, do hlbín srdca. Nesmie nás to naplniť neistotou a strachom, ale otvorenosťou a dôverou.

„S láskou, zamiloval si ho“ – Tu leží stred rozprávania. Nechať sa uchvátiť touto láskou je cesta do večného života. Nevedno, či si to muž všimol alebo nie. 

„Jedno ti chýba“ – Ježiš reaguje pohľadom lásky a hneď na to vsúva do dialógu nový element, tvrdenie, že mu predsa len ešte niečo chýba. To, čo mu chýba, stojí v kontraste s tým, čo doteraz zachovával. Rozdať všetok majetok chudobným, to je pravý poklad, to je najcennejší majetok. Hmotné bohatstvo nenapĺňa, pokiaľ nedáva tomu, čo nemá. Nebo je tu chápané ako odmena za veľkorysú štedrosť. Ježiš týmto koriguje predstavu, že pre získanie dedičstva večného života stačí dodržiavať prikázania.

Ježiš použil rozkazovací spôsob: „choď, predaj, daj, rozdaj, nasleduj ma“. Muž až v tomto okamihu dostal vyčerpávajúcu odpoveď na svoju úvodnú otázku „čo mám urobiť“. Má sa zbaviť svojej naviazanosti na majetok.

„Choď“ – Ježiš vzďaľuje muža od seba, aby on od seba vzdialil svoj majetok, svoju naviazanosť. Potom sa môže vrátiť a nasledovať ho. Bohatstvo je nebezpečenstvom pre spásu, muž si to musí uvedomiť. Je to náročný sebazápor. „Zapri sám seba“ nedokáže hocikto. Keď Boh volá, často sa dotkne toho najslabšieho miesta vo vnútri človeka, lebo chce človeka celého, ale nás to bolí. Chudoba nie je podmienkou, je však ideálnou pôdou a človekovi už prakticky nestojí nič v ceste, aby Ježiša bral celkom vážne. Ani zomrieť ako mučeník pre Evanjelium nie je podmienkou, ale kto to urobí, určite vyhral. Chudoba nie je príkaz, ale dobrá rada.

„Poď, nasleduj ma“ – Ježišov posledný príkaz je podobný rozprávaniu o tom, ako si Ježiš povolával svojich učeníkov. Prví učeníci zanechali lode, siete, nádenníkov a otca (por. 1, 16-20). Aj Lévi zanechal miesto mýtnika (por. 2, 13-17). Nasledovať Ježiša je prísť k nemu, zostať s ním a ísť za ním, nech by išiel kamkoľvek. Je to ťažké, lebo Ježiš nás niekedy vedie po krížovej ceste.

22 „On sa zachmúril pre túto reč a odišiel smutný. Mal totiž mnoho majetku.“ – Muž sa možno nahneval, ale tým len dokázal, že v skutočnosti až tak veľmi nechcel život, o ktorom hovoril. Smútok je v tomto prípade znak, že sa ho dotkla Božia milosť. Urobiť rozhodujúce skutky pre život vždy bolo a bude ťažké. Muž reaguje smútkom a odchádza preč. Opustil aj svoju túžbu, aj Učiteľa. Veľký majetok sa stal dôvodom odmietnutia Ježišovho pozvania. Bohatstvo sa mu postavilo do cesty a zostalo ako prekážka na osobnej ceste vpred. Božie milosrdenstvo ho na túto prekážku upozornilo. Sloveso „odišiel preč“ stojí v jasnom kontraste s Ježišovým „nasleduj ma“. Muž si zvolil opačnú cestu; namiesto cesty za Ježišom odišiel za svojím majetkom. Ekonómia vlastnenia zabíja prirodzený poriadok dávania a darovania. Dychtivosť po peniazoch prevracia vzťah medzi prostriedkom a cieľom; z človeka, z pána, urobí otroka. Závislosť na peniazoch je modlárstvo (por. Kol 3,5) a priľnutie k peniazom je koreňom všetkého zla (por. 1 Tim 6,10). Milovať Boha a blížnych nadovšetko, čiže aj nad peniaze, je a navždy zostane principiálnou podmienkou pre vstup do Božieho kráľovstva.

„Predaj, čo máš“ – To nie je zbavenie sa hmotného vlastníctva, zbaviť sa všetkých peňazí, ale vykoreniť z duše svetskú mienku o peniazoch, vyhodiť z mysle náklonnosť k peniazom, prílišnú túžbu po nich, chorobné nadšenie z peňazí, úzkostné starosti o peniaze, nezmyselné šetrenie a hromadenie, lakomosť, závisť a každé iné choré postoje voči hmote. Hriech zasial do človeka túžbu vlastniť, mať a veľa. A tak veci, hmota, zaujali v nás miesto, ktoré patrí Bohu. Peniaze sa stali tŕním, ktoré udusilo nejedno semeno života (por. 4,19). Žobráci a chudáci však nebudú vlastniť večný život len pre svoju chudobu, núdzu a nedostatok. Ježiš žiada od všetkých rovnaký postoj; obnažiť dušu a myseľ od skrytých vášní. Nikomu nepomôže, ak bude chudobný, ale vo vnútri bude bažiť po majetkoch. Máme „predať“ všetky vášne, navždy sa ich zbaviť, aby sme dosiahli stav čistého srdca. Samotný majetok nie je zlý ani dobrý. Určité majetkové zabezpečenie je dobré; potom máme na každodenné potreby a môžeme pomáhať tým, ktorí nemajú. Rozhodujúci je správny duchovný postoj k chudobe či k bohatstvu, lebo rovnako chudobný ako aj bohatý môže byť „chorý“ vo svojom zmýšľaní. Správny postoj k hmote je ten, ktorý nebráni a nebrzdí osobnostný rozvoj a rast v živote pred Bohom. Častým dôvodom znechutenia a nedostatkov pri kontakte s Bohom, ktoré vedú k zármutku veriaceho, je to, že človek nedáva Bohu všetko, čo má, nedáva sa mu celý, nedôveruje mu úplne. Táto prekážka sa ťažko prekonáva, ale treba ísť na to väčšou pokorou, dôverou a vytrvalosťou. Ak Ježiš povedal mužovi, že jedine Boh je dobrý, teraz teda môže pokojne všetko opustiť a rozhodnúť sa nasledovať ho. Učeníci si vypočuli navyše, že Bohu je všetko možné.

„Budeš mať poklad v nebi“ – Pravý spôsob, ako pred Bohom zbierať, je dávať. Človek nemá to, čo nazhromažďoval, ale to, čo daroval. Najviac získame vtedy, keď dáme chudobnému. Nestačí iným neškodiť; iných treba aktívne milovať (por. Lk 16, 1-12). Čo máš a nedáš, to ti skôr prekáža, to iní zdedia, ale poklad v nebi preto nemáš. Čím je viac bohatstva, tým je prekážka väčšia.

23 „Ježiš sa rozhliadol a hovorí svojim učeníkom: „Ako ťažko vojdú do Božieho kráľovstva tí, čo majú bohatstvo.“ – Keď muž odišiel, Ježiš sa obrátil na učeníkov. Učeníci boli svedkami dialógu, ktorý skončil akoby prehrou. Ani učeníci nemali túto otázku vyriešenú. Pre získanie pokladu v nebi je najlepšie rozdať pozemské poklady a človek zostane úplne slobodný. Následná sloboda od hmoty je oveľa viac ako následná hmotná chudoba, s ktorou potom treba žiť. Boh sa postará, neopustí nikoho, kto opustil všetko pre neho. Ale bohatí to budú mať vždy ťažké. V prvom rade bohatí si uvedomia, že Boh je „nepodplatiteľný“.

24 „Učeníci sa divili jeho slovám, no Ježiš sa znova ozval a hovorí im: „Deti, aké ťažké je vojsť do Božieho kráľovstva.“ – Ježiš bol vo svojej reči radikálny a jednoznačný, dal svojej reči neodvolateľnú váhu, nakoľko nechal muža odísť preč so sklamaním a smútkom. Učeníci reagujú podobne, hromadným údivom, prekvapením, pretože bohatstvo spojené so zbožnosťou bolo v židovstve považované za znak Božej priazne a požehnania a chudoba naopak za znak Božej nepriazne a straty Božieho požehnania (por. Dt 28, 1-14; Jób 1,10; 42,10; Prís 10,22). Myšlienka o bohatstve ako o prekážke pre vstup do Božieho kráľovstva, musela byť pre nich nepredstaviteľná, ak nie rovno šokujúca. Aj oni si mysleli, že byť mladý, bohatý, významný, dobrý a zbožný je výhoda. Údiv je tu z nepochopiteľnosti Božej veľkosti, ktorá blahoslaví chudobných, plačúcich, hladujúcich.

„Deti“ – Ježiš na údiv zareagoval opäť láskou, priateľským oslovením „deti“. Je možné, že mal pred sebou aj starších od seba, ale Ježiš tu vystupoval ako „otec“ alebo ako „starší učiteľ“, ktorý chcel učeníkom dôrazne vysvetliť niečo, čo zatiaľ nechápu.

„aké ťažké je vojsť do Božieho kráľovstva“ – Ježiš vynechal prekážku bohatstva a potvrdil, že vo všeobecnosti je ťažké vojsť do Božieho kráľovstva. Ježiš hovorí v prítomnom, nie v budúcom čase, ako to bolo v predchádzajúcom verši. To znamená, že reč sa stáva všeobecnou pravdou platnou vždy a pre všetkých: vstup do Božieho kráľovstva je ťažký. Nemá to človeka odradiť, ale pripraviť na realitu. Okolo človeka a v človekovi samotnom vždy bude veľa prekážok, s ktorými treba zápasiť.

25 „Je ľahšie, aby ťava prešla cez ucho ihly, než aby bohatý vošiel do Božieho kráľovstva.“ – Ťava je po grécky „kámelon“. V niektorých byzantských rukopisoch sa objavuje aj slovo „kámilon“, čo by znamenalo „lano, lodné lano“. Táto verzia však nikde inde nie je doložená, preto je pravdepodobnejšie slovo „ťava“. Jedna úzka brána v múroch Jeruzalema sa volá „Ucho ihly“, ale Ježiš určite nemal na mysli túto bránu. Nemal na mysli ani závoru na ohrade, kde sa zatvárali ťavy a ktorá sa takisto volala „ucho ihly“. Ak by ju ťava chcela prekonať, musela by si kľaknúť a prekolienkovať, čo by žiadna ťava neurobila. Je takmer isté, že Ježiš myslel na skutočné veľké ťažné zviera, ktoré v Palestíne všetci dobre poznali a na malé ucho skutočnej ihly. Tento obraz mal priviesť poslucháča k jasnému uzáveru, že ťava s nákladom či bez nákladu nikdy neprejde cez ucho ihly. najväčšie zviera neprejde najmenším otvorom. To by znamenalo, že boháč nemá absolútne žiadnu šancu vstúpiť do Božieho kráľovstva. V nebi je toľko boháčov, koľko tiav prešlo cez ucho ihly. Treba tomu správne rozumieť. Bola by to krivda zo strany Boha, keby niekoho priviedol k životu v bohatej rodine a ten by mal byť okamžite zbavený večného života. Bohatstvo by nemalo žiadny zmysel, ak by malo byť automaticky cestou smrti. Je však extrémne ťažké udržať na uzde silu, ktorú má bohatstvo na myseľ a srdce človeka. Je takmer nemožné zostať slobodný, nepremožený a neporazený peniazmi, ak ich človek má dostatok. Ide teda o hyperbolu, úmyselné zveličenie, ktoré je v evanjeliách na viacerých miestach (por. Mt 23,24; Mt 7,3-5).

26 „Oni nesmierne žasli, hovoriac si medzi sebou: „Kto teda môže byť spasený?“ – Ak by platili premisy, že pre bežných ľudí je to ťažké a pre bohatých rovno nemožné, učeníci sa potom právom pýtali, kto teda môže byť spasený. Úžas prerástol až na zdesenie.

„Hovoriac si medzi sebou, navzájom“ – Niektoré rukopisy uvádzajú „hovoriac si smerom k nemu“. Išlo by o zmenu adresáta otázky z učeníkov na Ježiša. Problém adresáta otázky zostáva otvorený, nakoľko obidve formy prekladu sú možné a správne. Možné je dokonca aj „hovoriac si v sebe, v duchu“ (por. 9,10; 14,4).

„Kto teda môže byť spasený“ – Spása je jediný skutočný problém človeka, lebo bez nej je človek stratený. Učeníci pochopili, že ľudia sú príliš naviazaní na majetky a môže to byť veľký problém. V pozadí otázky je cítiť aj nevyslovenú odpoveď: „Nikto“.

27 „Ježiš na nich pohliadol a hovorí: „Pre ľudí (je to) nemožné, ale nie pre Boha. Všetko (je) totiž možné pre Boha.“ – Dôjsť k spáse nie je ani ľahké, ani ťažké; pre človeka je to nemožné. Po opätovnom pohľade na učeníkov Ježiš vylučuje možnosť, že by spása mohla byť výsledkom nejakej ľudskej aktivity. Byť spasený je nemožné pre ľudí, lebo je to záležitosť všemohúceho Boha.

Ježiš mohol narážať aj na Božiu moc, ktorá môže urobiť človeka schopným rozdať majetok, nasledovať Ježiša, a tak byť spasený, ako to urobil napr. sv. František z Assisi a mnohí ďalší. Spasiť ľudí proti ich vôli by bol skutok násilia, preto sa každý musí rozhodnúť sám a konať v súčinnosti s Bohom.

28 „Peter mu začal hovoriť: „Hľa, my sme zanechali všetko a začali sme ťa nasledovať.“ – Peter, ktorý tu opäť vystupuje ako hovorca všetkých učeníkov, dáva téme nový rozmer. Učeníci sa ukázali ako opak, ako protipól, bohatého muža. On odmietol predať všetko, nebol schopný to urobiť, ale učeníci to urobili a zanechali všetko. On neprijal výzvu nasledovať Ježiša a odišiel preč, ale učeníci ho bezpodmienečne nasledovali. Pravdou však je, že učeníci nezanechali žiadne obrovské majetky, väčšinou boli chudobní. Podstatné je, aby zavrhli starý majetok svojej mysle, a to sa nakoniec aj podarilo.

29 „Ježiš riekol: „Amen, hovorím vám, nie je nikto (taký), kto zanechal dom, bratov, sestry, matku, otca, deti či polia kvôli mne a kvôli evanjeliu, ...“ – Ježišovo „amen“ dáva výroku vážnosť a dôraz. Veta je povedaná v tretej osobe, platí teda navždy a pre kohokoľvek, kto splní podmienky nasledovania. Kto zanechá pozemské istoty či nejaké osoby kvôli Ježišovi, nemôže zostať bez odmeny. Stratiť kvôli Ježišovi a Evanjeliu prinesie každému mnohonásobný zisk. Ježišov zoznam strát, ktoré sa týkajú predovšetkým rodiny, dáva tušiť, že stratiť rodinu vysoko prevyšuje stratu hmotného bohatstva, a predsa sú mnohí, ktorí sú ochotní stratiť aj rodinu kvôli Ježišovi. Stratiť čokoľvek kvôli Ježišovi je totižto vždy stonásobným ziskom.

„Kvôli mne a kvôli evanjeliu“ – Ježiš a jeho posolstvo sú neodlučiteľné.

30 „... že by nedostal stonásobok tu v tomto čase – domy, bratov, sestry, matky, deti a polia (hoci aj) s prenasledovaním – a v nadchádzajúcom veku večný život.“ – Odmenou pre človeka v tomto čase bude stonásobok toho, čo zanechal. Číslovka „stonásobok“ môže byť narážkou na podobenstvo o rozsievačovi (por. 4, 8.20). Kto kvôli Ježišovi prekoná lásku k rodičovi, k synovi či k majetku, určite dostane mnohonásobne viac. Namiesto pokrvnej rodiny dostane druhú, duchovnú rodinu, rodinu Ježišových nasledovníkov, bratov a sestry, ktorých bude spájať Kristova láska.

„S prenasledovaním“ – Ježiš pripomína, že utrpenie, prenasledovanie patrí k nasledovaniu. Sám sa vybral v ústrety utrpeniu. Zasľúbenie nie je zbavené kríža, je na kríž naviazané. Nehľadaj Ježiša bez kríža.

31 „Mnohí prví budú poslednými a poslední prvými.“– Ježiš „prvými“ označuje tých, ktorí neposlúchajú jeho výzvu na nasledovanie a idú radšej za „prvenstvom“ z pohľadu sveta. Naopak, poslední sú tí, ktorí nateraz zanechali všetko a nasledovali Ježiša. Raz sa to však celkom obráti; ľudské rebríčky už nebudú platiť, a preto budú prví poslednými a poslední prvými.

 

Záver – Ježišovo stretnutie s neznámym mužom je ohraničené jeho príchodom a odchodom. Keby sa jednalo o kohokoľvek, nič by to neznamenalo, ale odísť preč od Ježiša je pre človeka osudné rozhodnutie. Terajšie vlastnenie hmotného bohatstva zostalo pre muža viac ako možnosť budúceho zdedenia večného života. Nedokázal sa dobrovoľne vzdať majetku, ktorý raz bude musieť i tak opustiť. Kľúčovým výrazom je „večný život“. Ako môže byť niečo dočasné viac ako niečo večné? Ako môže byť poklad na zemi viac ako poklad v nebi, ktorý možno získať opustením pozemských istôt? Muž tušil, že okrem prísneho zachovávania prikázaní je tu niečo viac, ale netušil, koľko to stojí. Nasledovanie Ježiša je jedna vec, ale začať sa zriekať niečoho či niekoho kvôli nemu, to je vec druhá. Nasledovanie Ježiša je nezlučiteľné s akoukoľvek inou naviazanosťou. Učeníctvo, priateľstvo s Ježišom, má svoju hodnotu. To je dôvod, prečo mnohí, podobne ako bohatý muž, zhodnotia túto ponuku ako príliš drahú, omnoho drahšiu, než sú ochotní za to zaplatiť. Odísť preč od Ježiša, možno smutný, je nakoniec pre mnohých to „viac“, aj keď nemožno povedať, že je to úplné zatvorenie sa pred Ježišom.

Zlý duch sa snaží pestovať v človekovi záľubu v zlom a úzkosť v dobrom, čo osobu kazí a ponára do zla. Ježiš naopak dáva radosť v dobrom a smútok v zlom, čo človeka napráva a vracia k pravde.

Ježiš je Pán, ktorého máme milovať z celého srdca (por. 12,30). Kráľovstvo je naša láska k nemu a cez neho aj k všetkým ostatným. Učeník je ten, kto v Ježišovom láskyplnom pohľade objavil najvyššie dobro, pre ktoré sa oplatí urobiť čokoľvek. Premenený Pánom, ako apoštol Pavol, učeník opúšťa, čo ho brzdí a beží, aby ho získal (por. Flp 3,8.12). Jeho vzťah k hmote a k veciam sa vracia do stavu, v akom bol podľa Božieho plánu na počiatku; v slobode od modlárstva veci prijíma ako dočasný dar od Otca a delí sa o tieto dočasné dary s bratmi

Biblicka hodina č.59

 

Poučenie o nerozlučnosti manželstva (Mr10,1-12)

 

1 „Vstal odtiaľ a prichádza do judského kraja, (čiže) na druhý breh Jordánu, a znova sa schádzajú k nemu zástupy, a ako zvykol, znova ich učil.“ – Začiatok desiatej kapitoly otvára novú a poslednú etapu Ježišovej cesty do Jeruzalema. Ježiš opúšťa priestor Galiley a zástupy sa opäť stávajú adresátmi jeho učenia. Ježiš je opäť bližšie k Jeruzalemu, kam má namierené. Ježišov presun z Galiley, konkrétne z Kafarnauma (por. 9,33), do Judey je opísaný nejasne. Galilea i Judea totižto obidve ležia na západnom brehu Jordánu, preto ho Ježiš nepotreboval prekročiť. No mohol ísť do Judey cez Pereu, ktorá leží na druhom brehu, a to preto, aby sa vyhol Samárii. V tomto prípade by vhodnejší preklad bol: „cez druhý breh Jordánu“. Ježiš sa kedysi vybral z tohto miesta aj opačným smerom, smerom do Galiley, a tá cesta trvala veľmi dlho (por. 3,6-8,31n).

„Zástupy“ – Typickým pre Marka je opis Ježiša ako učiteľa zástupov, ktoré sa k nemu zišli. Marek rád podčiarkuje obrovské množstvo ľudí, ktoré Ježiš vie pritiahnuť. Termín „zástup“ je jedine tu použitý v pluráli a dôvodom pre množné číslo môže byť dvojitá zmienka o lokalite. Bol by tam teda zástup z Judey a zástup zo Zajordánska, spolu „zástupy“. Slepota učeníkov ich čoraz viac približovala k anonymným zástupom, k masám, ktorí takisto veľa vecí nechápali a potrebovali učiteľa. Učeníci sa tu nespomínajú, lebo aj oni boli súčasťou „zástupov“ hladných po slove.

2 „Farizeji pristúpili a pýtali sa ho, či je dovolené, aby muž prepustil ženu, (a tak) ho pokúšali.“ – Popri „zástupoch“farizeji tvoria ďalšiu skupinu ľudí, ktorá sa objavila pri Ježišovi. Oni však neprišli počúvať, ale pokúšať. Sú to osoby nepriateľské voči Ježišovi a jeho učeniu. Chceli na verejnosti podnietiť Ježiša k protirečeniu Mojžišovmu zákonu, preto očakávali odpoveď buď áno alebo nie, ale toho sa nedočkali. Ich otázka je zbytočná, lebo Dt 24, 1-4 dáva k tomu jasnú odpoveď. Rozvod bol v Židovstve tolerovaný, ba aj dovolený, rovnako ako v grécko-rímskom prostredí. Existovali aj malé skupinky Židov, ktorí rozvod odsudzovali, napr. Židia v Kumránskej komunite, ale tých považovali ostatní Židia za heretikov. Otázka, ktorú Židia nemali vyriešenú, nebola o tom, či áno alebo nie pre rozvod, ale o tom, aké dôvody postačujú k rozvodu. Žiaľ, k rozvodu stačilo aj to, že žena nechtiac nechala pripáliť jedlo v hrnci. Tu sa však farizeji vracajú k fundamentálnemu problému, či je rozvod v princípe dovolený. Možno ich k tomu pohlo Jánovo ostré vystúpeniu proti Herodesovi Antipasovi (por. 6, 14-29), ktorý sa rozviedol a oženil sa s manželkou nevlastného brata Filipa, čiže so švagrinou. Nech boli ich úmysly akékoľvek, v každom prípade chceli vylákať Ježišov postoj k tejto problematike.

„Je dovolené“ – Aj v 12,14 použijú farizeji tento istý výraz, keď sa opýtajú, či „je dovolené“ platiť dane cisárovi. Sú to závažné právne problémy, na ktorých by sa Ježiš mohol chytiť do pasce.

3 „On sa ozval a povedal im: „Čo vám prikázal Mojžiš?“ – Keď človek pokazil vzťah k Bohu /“bál som sa“/ a aj vzťah k sebe /“som nahý“/, prvým prejavom jeho hriechu bol pokazený, ba prevrátený, vzťah k druhému človekovi (por. Gn 3,10.12.16) a nakoniec došlo k bratovražde. Aj v pokazenom manželstve sa namiesto obety a rastu v láske objavuje sebectvo, násilie a „zabíjanie“. Rozdielnosť a vzájomná potreba sa potom stáva zbraňou moci, kedy jeden zatúži ovládať toho druhého. Zostávajú spolu len tak dlho, pokým pretrváva záujem toho silnejšieho; keď prestane záujem, prestáva všetko. Keď Mojžiš poznal tento faktický stav, vydal pokyny o rozvode, aby tí slabší trpeli čím najmenej (por. Dt 24,1-4). Prepúšťací list vymaňoval ženu z mužovej svojvôle a dal jej slobodu. Stávalo sa, že úbohá žena opäť upadla do rúk zlého muža. Mojžiš teda vydal toto dovolenie, aby sa obmedzili škody a zmiernili rany páchané na ženách a je chápané nie ako uzákonenie zla, ale ako usvedčenie zla, ktoré sa dostalo medzi ľudí.

Ježiš sa nenechal ani len rozrušiť, vôbec sa neznepokojil. Ukázal tým aj svojim učeníkom, že aj oni musia byť pripravení v pokoji prekonať akúkoľvek ľstivú ľudskú otázku. Ježiš sa bráni zmysluplnou protiotázkou, ktorá núti zlomyseľných farizejov prezradiť svoj vlastný postoj, ktorý by mal byť založený na princípe obsiahnutom v Mojžišovom zákone. Ježiš týmto vstupom zároveň vyzdvihol dôležitosť Božieho Zákona, ktorý Židia dostali skrze Mojžiša.

4 Oni povedali: „Mojžiš dovolil napísať prepúšťací list a prepustiť.“ – Farizeji bez váhania odpovedajú, že Mojžiš dovolil vystaviť priepustný list a ženu prepustiť (por. Dt 24,1-4). Rýchla a jasná odpoveď prezrádza, že odpoveď na otázku, ktorú položili Ježišovi, veľmi dobre poznali.

U mnohých národov muž získal manželku tým, že si ju jednoducho kúpil od rodiny, stala sa jeho majetkom a mal by mať právo aj zbaviť sa tohto živého „majetku“, keď ho už nepotrebuje. Bohatí si mohli kúpiť aj viac, veľa žien. Tento druh vzťahu muža k žene založenom na vlastníctve nikdy nebol podľa Božieho plánu.

Muž v židovskej kultúre mal právo vystaviť rozvodný list, ktorý sa po hebrejsky volal „Get“ a ženu prepustiť, ak sa mu v niečom znepáčila. „Get“ napísal manžel za prítomnosti dvoch svedkov, ktorí do listu pripojili svoje podpisy. Všetci traja sa potom  zúčastnili obradu, počas ktorého manžel list prečítal a podal žene do ruky. Od tej chvíle bola žena voľná. Vlastníctvo listu predstavovalo pre ženu dôkaz, že predošlé manželstvo je ukončené a umožňovalo jej uzavrieť nové manželstvo s iným mužom a mať s ním deti. V prípade, že aj druhý muž ženu prepustil alebo zomrel, ten prvý si ju už nemohol zobrať znovu za manželku, lebo bola „poškvrnená“.Ježiš sa ich však spýtal, čo im Mojžiš „prikázal“, ale oni odpovedali, čo im Mojžiš „dovolil“, čo znamená, že ide o neúplnú odpoveď. Ježiš sám ukončil problematiku dôrazným príkazom, definovaním nového príkazu: „Čo Boh spojil, človek nech nerozlučuje“. Ježiš teda na svoju otázku aj sám odpovedá.

5 Ježiš im povedal: „Pre tvrdosť vášho srdca vám napísal tento príkaz.“ – „Sklerokardia“, čiže „tvrdosť srdca“ je biblický výraz, ktorým Ježiš pravdepodobne poukazuje na neochotu Izraelitov stotožniť sa s pôvodným Božím zámerom, ktorý spočíva na jednote muža a ženy a na nerozlučiteľnosti manželstva.

Ježiš nás oslobodzuje od „tvrdosti srdca“. V ňom vidíme a prijímame čistú Božiu lásku k nám, ktorá nám pomáha a umožňuje žiť tak, ako to bolo „na počiatku“. Skazené srdce je tvrdé srdce, ktoré nevie milovať. To je jeho hriech i záhuba. Boží Zákon usvedčuje tvrdé srdce na všetkých rovinách. Neláska je najväčším hriechom človeka.

6 Ale na začiatku stvorenia (ako) muža a ženu ich stvoril. – Ježiš sa vracia do raja a poukazuje na kontrast medzi pôvodným Božím zámerom od počiatku stvorenia a praxou, ktorú dovolil Mojžiš. Pôvodný text je z Gn 1, 26-27 a z Gn 2, 24. Je to kľúčový text pre celú teológiu stvorenia človeka. S Ježišom dosahuje stvorenie svojho cieľa, vracia sa k tomu, ako to Boh zamýšľal na počiatku. On sám je ten počiatok, lebo v ňom a skrze neho bolo všetko stvorené (por. Ef 1,4; Kol 1,16n; Hebr 1,3; Jn 1,3).

„Ako muža a ženu“ – Rozdiel medzi mužom a ženou nie je dôvodom na ponižovanie, zneužívanie, závisť či vlastníctvo, ale svojou rôznosťou umožňuje, aby dvaja vytvárali ten najkrajší vzájomný vzťah obojstranného darovania sa. Bisexuálnosť je teda na telesnej rovine pečaťou Boha, ktorý je láska.

7 Pre toto opustí človek svojho otca a matku (a prilipne ku svojej žene)“ – Druhú časť verša niektoré rukopisy vynechávajú. Ide pravdepodobne o neúmyselné prehliadnutie, keď pisárov zrak preskočil z jednej spojky „a“ na druhú spojku „a“ a vetu medzi nimi nechtiac vynechal. Pod pojmom „človek“ sa rozumie „muž“. Je to zbytok starobylej tradície. V období matriarchátu muž opúšťal svoju rodinu a pripojil sa ku klanu svojej manželky. Povedané potvrdzuje, že manželstvo je Božie ustanovenie existujúce už od počiatku stvorenia a je tak pevné, že kvôli nemu  sa rozväzovali extrémne silné putá vo vnútri semitských rodín. Rodinu nikto nikdy neopustil, jedine z dôvodu manželstva. Podobne aj Ježiš, nový Adam, opustil svojho Otca, aby sa spojil s nami. 

8 A budú dvaja jedno telo, takže už (viac) nie sú dve, ale jedno telo.“ – Text poukazuje na rovnosť i rôznosť, na sexuálnu rozdielnosť, ktorá je základom jednoty muža a ženy. Ježiš opakuje tvrdenie knihy Genezis. Muž a žena boli stvorení rozdielni, aby dosiahli jednotu v manželstve, v ktorom sa stávajú jedným telom (pozri aj 1 Kor 6,16). Apoštol Pavol používa tento obraz ako ilustráciu vzťahu medzi Kristom a Cirkvou (por. Ef 5,31). Kde je jedno telo, tam je aj jeden duch. Manželia sa preto spolu modlia, spolu sa postia, navzájom sa počúvajú, poučujú, povzbudzujú. Nikto z nich sa neskrýva pred druhým, nevyhýba sa druhému, nie je na ťarchu druhému. V láske sa manželia skutočne stávajú jedným telom. Otcov poriadok stvorenia potvrdzuje túto pravdu. Jeden „človek“ bol stvorený ako muž a žena, ako dve rozdielne osoby. Žena bola stvorená z Adamovho boku, teda muž a žena sú už pôvodne iba jedno telo.

„Jedno telo“ – Po hebrejsky „básár“. Výraz neoznačuje osobu v jej individualite, ale v schopnosti vytvárať vzťahy s druhými. Manželia teda nesplývajú v jedno indivíduum, to je nemožné, ale utvárajú silný a tesný pokrvný zväzok. Je to čosi ako totálna blízkosť rovná splynutiu.

9 Čo teda Boh spojil, človek nech nerozlučuje.“ – Vrchol perikopy prichádza v tomto verši, v ktorom Ježiš podáva svoje vlastné stanovisko a hovorí, že človek nemá žiadne právo búrať jednotu muža a ženy, keď to tak stanovil Boh. Ježiš stavia do kontrastu autoritu človeka a autoritu Boha a poukazuje na jasnú zvrchovanosť Božieho zámeru; človek nemôže zrušiť to, čo stanovil Boh. to znamená, že hoci Mojžiš dovolil prepustiť manželku, muž v skutočnosti nemá žiadne právo to urobiť, pretože je to v protiklade k jednote, za ktorou stojí Božia autorita. Ježiš končí príkazom, imperatívom, čo dáva veci maximálnu vážnosť. Človek nesmie rozdeľovať zväzok zlúčený Bohom. Podstata odmietnutia rozvodu zo strany Ježiša je jasná; je to ľudské rozhodnutie, ktorého dôsledkom je rozbitie jednoty, ktorá bola stvorená, vytvorená Bohom. Ježiš sa teda nestavia proti Mojžišovi, len obnovuje pôvodný Boží poriadok, ktorý bol človekom narušený. Cirkev vždy brala tieto Ježišove slová maximálne vážne, aj keď sa týmto postojom stavala pred nemalé problémy.

K radikálnym požiadavkám Božieho kráľovstva, ktoré Ježiš zjavuje, patrí osobné a autentické rozpoznávanie Božej vôle. Človek nemôže len tak slepo nasledovať niečo, čo nemá starostlivo zvážené vo svetle Evanjelia. Ježiš očisťuje otázku o manželstve. Na rozdiel od Mojžiša, Ježiš poukazuje na pôvodný Boží poriadok stvorenia, ktorý nie je premenlivým zákonom, ale je navždy zapísaný do ľudskej duchovno-telesnej a nedeliteľnej prirodzenosti. Muž a žena sa nestanú len jedným telom, ale aj jednou dušou, preto je toto spojenie nerozlučiteľné. Rozdeliť ich môže jedine smrť.

„Spojiť“ – Doslova „dať pod jedno jarmo“. Farmársky obraz ťahania jedného jarma dopĺňa obraz jedného tela z predchádzajúceho verša. Ak v manželstve nastanú problémy, ani jedna z manželskej dvojice sa nesmie rozbehnúť k východu a zmiznúť; treba „ťahať“ ďalej spoločne. Pravá láska preto neraz bolí, ale práve bolesť je znakom kvality a sily našej lásky. Láska, ktorá nebolí alebo uteká od bolesti, nemiluje iného, ale seba. Láska dala ľudí v manželstve dohromady a stále ich volá, aby v nej každodenne rástli. Preto občasná bolesť, ktorá je nevyhnutným výsledkom rastu v láske a odvracia od sebalásky, nemôže byť dôvodom na rozvod, ale práve naopak; má zblížiť milujúcich sa, obetujúcich sa ešte viac. Je to ako u športovcov. Keď po náročnom tréningu začnú cítiť únavu a bolesť, neskončia so športom. Naopak, radujú sa, lebo vedia, že bolesť je sprievodným znakom toho, že ich kondícia naberá na kvalite. Sú však manželstvá, v ktorých sa vyskytujú násilie a zneužívanie. Nikto nie je povinný žiť v takomto manželstve, najmä keď tým trpia deti. Cirkev tu hovorí o možnosti tzv. „rozluky, odluky“. Manželia sa „rozídu“, každý žije na inom mieste s tým, že keby sa situácia zmenila, vrátia sa k sebe. Manželmi však ostávajú naďalej a uzavrieť nové manželstvo nie je dovolené. Takíto manželia dávajú svoje manželstvo preskúmať cirkevnému súdu, či vôbec žili v platnom manželstve. Ak súd zistí, že manželstvo nebolo platné, vydá o tom vyhlásenie, ktoré sa volá „anulácia“. takíto ľudia môžu potom uzavrieť nové manželstvo.    

„nech nerozlučuje“– To robí len človek, ktorý je zmätený, neschopný rozlišovať. Rozdeliť možno neživú vec, ale rozdeliť živú bytosť znamená zabiť ju. Rozbiť jednotu medzi mužom a ženou znamená zabiť ich život, život lásky. človek, ktorý nemiluje, vlastne ani nie je.

10 V dome sa ho učeníci na to znova pýtali. – Farizeji sa v tichosti stratili z deja, ich odchod nie je evanjelistom zaznamenaný, pravdepodobne preto, aby dôraz zostal položený na Ježišovo záverečné slovo o nerozlučiteľnosti manželstva.

„V dome“ – Hoci sa Ježiš nachádzal kdesi vonku, na ceste, zrazu boli v nejakom dome. Ide o priestor na súkromný rozhovor medzi Ježišom a učeníkmi, bez farizejov a bez zástupov. Úlohu farizejov ako iniciátorov diskusie preberajú učeníci, ktorí sa Ježiša takisto pýtajú na predmetnú otázku. Je to dôkaz o tom, že ide o problematiku, ktorá sa nejakým spôsobom dotýkala aj ich životov. Radikálnosť Ježišovej odpovede vzbudila nové spytovanie svedomia aj v samotných učeníkoch.

11 Hovorí im: „Ak niekto prepustí svoju ženu a ožení sa s inou, dopúšťa sa voči nej cudzoložstva.“

Zatiaľ čo v debate s farizejmi bol podľa Ježišovho príkazu rozvod nepredstaviteľný, v debate s učeníkmi vstupuje do hry problém cudzoložstva, ktoré človek spácha po tom, čo prepustí svoju manželku a vezme si inú. Ide o mierne protirečenie, ktoré sa dá vysvetliť odlišnosťou poslucháčov. Keď sa pýtajú učeníci, je to niečo iné, ako keď sa pýtajú farizeji (por. 4,10-12). Morálne previnenie cudzoložstva Tóra, Boží Zákon, jasne zakázala (por. Ex 20,14; Dt 5,18). Ježiš poukazuje na závažné dôsledky nerešpektovania pôvodného Božieho zámeru. Cudzoložstvo spáchané po rozvode je v Ježišovej optike priestupkom muža proti vlastnej manželke, s ktorou je zviazaný v jednom tele. Táto myšlienka však bola Židom cudzia, pretože cudzoložstvo bolo vnímané ako previnenie proti inému mužovi a jeho manželke, ktorá mu patrila ako majetok. Ak Ježiš poukazuje na cudzoložstvo proti vlastnej žene, viac sa zastáva postavy ženy ako muža, čo je nemalá novinka.

Mohlo ísť napr. o prípady sterilnej ženy, ktorá bola prepustená, aby si muž zobral inú ženu, plodnú. Neplodnosť však v žiadnom prípade nie je dôvodom na rozvod. Kto sa z tohto dôvodu rozvedie a vezme si inú ženu, je zodpovedný za cudzoložstvo.

12 A ak tá, čo prepustí svojho muža, sa vydá za iného, dopúšťa sa cudzoložstva.“ – Žena nemala právo prepustiť muža; také niečo bolo možné iba v rímskom svete. Ježiš tu kladie do rovnocennosti muža aj ženu, čo je pre Židov neslýchané; žena nikdy nebola rovná mužovi. Apoštol Pavol rieši túto otázku (por. 1 Kor 7,10n.) a žene prikazuje, aby neopúšťala svojho muža. Nerozlučiteľnosť kresťanského manželstva nie je ťažké žiť, pokiaľ sa to manželstvo žije ako „evanjelium“, ako radostná zvesť, v ktorej je človekovi dané, aby miloval tak, ako je on sám milovaný. Manželstvo je sviatosť, preto nevznikne a nedá sa žiť bez Krista, ktorý zomrel a vstal z mŕtvych. Aj manželia každodenne umierajú sebectvu a vstávajú k novému spoločnému životu. Tajomstvo manželstva a tajomstvo nášho vzťahu k Ježišovi je veľmi podobné. Tvrdosť srdca zabíja aj jedno, aj druhé, preto potrebujeme „nové srdce“ otvorené pre lásku, vernosť a milosrdenstvo.    

 

Záver – Ježiš sám sa neoženil, pretože za všetkých vytrpel smrť, vydal sa za všetkých, neoddal sa len jednej žene. Jeho oddanosť „mäsa a krvi“ na kríži, a natrvalo v Najsvätejšej Eucharistii, je dokonalým predobrazom všetkej manželskej oddanosti; na mieste „ženy“ je celé ľudstvo ako jeden celok, ku ktorému Ježiš „priľnul“ navždy a ani toto „spojenie“ nik z ľudí nemôže zrušiť. Ak ľudstvo reprezentuje Cirkev ako nevestu alebo Kristovu manželku, tak potom aj my tvoríme spolu „jedno telo“, Ježiš sa „oženil“ s jednou Cirkvou, so všetkými a s každým z nás.

Človek bol stvorený na obraz Boží. Potom je aj vzťah muža a ženy, ich vzájomné dávanie sa a prijímanie sa, obrazom Najsvätejšej Trojice, dokonalého spoločenstva živých osôb, obrazom víťazstva nad samotou. Okrem toho je vzťah muža a ženy obrazom vzťahu Boha a človeka. Boh je „ženích“ človeka, svojej nevesty, ktorú miluje večnou láskou (por. Jer 31,3). Biblia nie je nič iné ako rozprávanie o neuveriteľnej Božej láske, ktorá bola vrcholne dokázaná v Ježišovi a jeho smrťou na kríži za nás, ktorí tú lásku tak často nechápeme a odmietame. Boh sa s človekom nikdy „nerozvedie“, lebo nemôže prestať milovať. Každý sa stáva sám sebou a objavuje svoju skutočnú dôstojnosť človeka, keď vysloví riadny súhlas s touto láskou, s týmto vzťahom, ktorý ho premení, uzdraví a urobí ho tým, čím je, čim je v zámere Boha Otca Stvoriteľa. Byť „partnerom či partnerkou“ Boha a milovať ho celým srdcom, to dodáva človekovi všetko, čo potrebuje k nádejnému žitiu svojho života. Naša dôstojnosť spočíva v prvom rade v tom, že sme v každodennom rozhovore s milujúcim a s milovaným Bohom a že sa mu podobáme. Rozvod je stroskotaním lásky, lebo nedoplávala do svojho prístavu a platí to aj na vzťah človeka k Bohu. Naším cieľom, údelom je „spojiť sa“ s Bohom v láske skrz Ježišovo „telo“či v ňom. Toto tajomstvo je v skutku veľké (por. Ef 5,32), ale bolo nám zjavené v Ježišovi Kristovi, v ktorom sa Boh nerozlučiteľne „zasnúbil“ s ľudstvom a s každým z nás. Význam manželstva sa teda nevyčerpáva iba plodením detí, uspokojovaním rôznych potrieb, vzájomnou pomocou, prekonaním osobnej neúplnosti a samoty (por. Gn 2,18). Manželstvo je tajomstvo, ktoré nachádza svoje úplné vyjadrenie v absolútnej láske k Bohu, lebo až v tejto láske človek naplno realizuje sám seba. Tu môžeme pochopiť, prečo Cirkev kladie taký dôraz na „monogamiu“ (na manželstvo s jednou ženou). Láska, ktorá by nebola verná a úplná jednej či jednému, nie je odrazom Božej lásky a to potom ani nie je láska. Na mnohých miestach je Kristov verný a čistý vzťah k Cirkvi vzorom pre vzťah v manželstve a v rodine (por. Ef 5,22-6,4; 1 Tim 2,8-13; 5,1-6,2; Tit 1,5-9; 2,2-10; 1 Pt 2,13-3,7; 5,1-5). Takisto celibát je možné pochopiť a žiť len ako živé a prorocké svedectvo o totálnej láske Boha k človekovi. Osoba žijúca v celibáte, muž či žena, je povolaná milovať Boha a blížneho s nerozdeleným srdcom (por. 1 Kor 7,34). Celibát je „manželstvo“, ktoré nikdy neskončí, ale to chápu len tí, ktorým je to dané (por. Mt 19,11; 1 Kor 7,7). Prvotný hriech a každý ďalší hriech spôsobil veľký „rozvod“, rozdelil to, čo Boh „spojil“, vzdialil človeka od Boha, ktorý sa potom odcudzil sebe samému, druhým ľuďom i životu ako takému. Ježiš navracia človeka Bohu, sebe samému a druhým ľuďom; uzdravuje, poučuje, navracia veci života tak, ako boli podľa pôvodného Božieho zámeru.  

 

Biblicka hodina č.60

Božie kráľovstvo a príklad detí   (Mr10,13-16)

 

 

13 „(Ľudia) (chceli) priniesť k nemu deti, aby sa ich dotkol. No učeníci im pohrozili.“ – Premiestňovanie Ježiša z jedného miesta na druhé je v Markovi jedným z elementov, ktoré rozčleňujú evanjelium. Vo verši 10,1 sa otvára naratívny blok, ktorý sa odohráva na druhej strane Jordánu. Vo verši 10,17 sa Ježiš už odoberá preč. Z geografického hľadiska sa teda učenie o nerozlučiteľnosti manželstva (por. 10, 1-12) a opis Ježišovho vzťahu k deťom (10, 13-16) udiali na jednom mieste a tvoria tak jeden naratívny blok, ktorý nie je spolu iba tak náhodou.

Po diskusii o rozvode a cudzoložstve sa ďalší dej evanjelia odohráva v kontexte rodinnej tematiky a novými postavami na scéne sú deti. Deti sú tu spomínané v každom verši. V 9,35-37 je dieťa takisto silným symbolom a takisto sa hovorí o prijatí: „Kto prijme jedno z takýchto detí v mojom mene (kvôli mne), mňa prijíma“.

Zmena lokality nie je udaná, takže Ježiš a učeníci sa naďalej nachádzajú v dome. Nevieme, kto sa pokúšal priniesť deti k Ježišovi, a nepoznáme ani dôvod, pre ktorý učeníci s týmto úsilím nesúhlasili.

Je možné, že deti prinášali rodičia, ktorí boli súčasťou zástupov (por. 10,1). Cieľ prinášania detí vyjadruje veta: „aby sa ich dotkol“. V skutočnosti mohlo ísť o prosbu, aby Ježiš deti požehnal, ako to uvádza posledný verš perikopy. Žehnať vkladaním rúk bolo v tej dobe bežné. V sobotu napríklad žehnávali rodičia svoje deti. V deň zmierenia ich žehnávali zákonníci. Podľa prastarej tradície (por. Gn 48,14) sa kládli ruky na hlavy deťom a modlitbou sa na ne zvolávala Božia ochrana. Ešte v Ježišovej dobe starší a zákonníci žehnávali deti pred synagógami, a to vždy v sobotu alebo vo sviatok. Ak niekto chcel, aby sa deti dostali k Ježišovi, nechcel teda nič výnimočné, čoby sa predtým nikdy nerobilo. Na druhej strane, ak ich učeníci odháňali, takisto nerobili niečo, čo by sa nikdy nerobilo. K deťom sa dospelí často chovali hrubo, tvrdo, neraz priam nemilosrdne, ale to bolo vo vtedajších zvyklostiach úplne normálne a nikto sa nad tým nepozastavoval. Asi aj učeníci mali v sebe tento pohľad na deti, ktoré vlastne neboli hodné toho, aby si ich dospelý muž všímal a zaoberal sa nimi.

Nie je vylúčené, že sa mohlo jednať priamo o „krst“. Ak Ježiš chcel, aby nechali deti prichádzať k nemu a do Božieho kráľovstva a ak sa Ježiš detí „dotýkal“ a „žehnal“ ich, niektorí usudzujú, že Ježiš ich vlastne krstil. Vtedajšie židovstvo uvažovalo o osude malých detí, aj pohanských, narodených v Palestíne. Podľa niektorých židovských mysliteľov zosnulé deti nebudú vzkriesené pri poslednom súde, lebo deti, ktoré sa nemohli o ničom slobodne rozhodovať, zomreli naveky. Prvotná Cirkev uznávala aj malé deti za svojich členov a učila, že aj malé deti vojdú do Božieho kráľovstva. Svedčí o tom aj prvokresťanská prax, keď sa do Cirkvi prijímali naraz celé rodiny, od najstarších po najmladších bez výnimky. V pohanstve neznamenalo dieťa prakticky nič. Máme dochovaný napríklad egyptský papyrus, na ktorom manžel Hilarion píše manželke Alide: „Ak si už porodila, a je to mužské, ponechaj ho. Ak je to ženské, odlož ho.“ To znamená, že mala nechať dieťa zomrieť. Aj Biblia potvrdzuje, že Egypťania zabíjali deti; na príkaz faraóna mali hebrejských novorodencov utápať v rieke (por. Ex 1, 15-22). Židia sa s odporom odvracali aj od Grékov, ktorí takisto zabíjali nechcené deti, ale aj od Rimanov, ktorí mali takisto právo zabiť dieťa (viď napr. Betlehemské neviniatka, por. Mt 2, 16-18). Židov napĺňala hrôza, keď sa dopočuli, že v ich susedstve sa obetujú deti bohu Molochovi. malé deti spaľovali na oltári. Niektoré pohanské národy nechcené deti zadúšali, iné ich zaživa pochovávali v dvojuchých džbánoch na posvätných poliach vedľa sôch bohyne Aštarty. Zabíjanie detí, aj bezdôvodné, a obetovanie detí bohom, teda nebolo ničím výnimočným. Ničím výnimočných nebolo ani otroctvo detí, týranie, hrubosť, krutá výchova, zneužívanie.

V židovstve platil Boží zákon „nezabiješ“ a okrem toho bola hojnosť detí Božím požehnaním, preto sa deti nezabíjali, hoci vtedajšia starostlivosť o deti sa nedá s tou súčasnou ani porovnávať. Židovské deti často umierali pre slabú starostlivosť, ale nebolo to úmyselné zabitie. Na druhej strane sa aj v Biblii uvádzajú prípady, kedy aj Židia obetovali svoje deti. Známy je prípad Jefteho, ktorý splnil sľub daný Pánovi a obetoval svoju jedinú dcéru (por. Sdc 11, 30-40). V Gn 22, 1-18 sa opisuje známy príbeh Abraháma, ktorý chcel na Pánovu žiadosť obetovať svojho syna Izáka. Nakoniec, aj sám Boh Otec obetoval svojho Syna ako živú obetu. Je to však úplne iný koncept živej obety, ktorá končí slávnostným zmŕtvychvstaním. 

Ako ženy boli majetkom mužov, tak zasa deti boli „príveskom“ žien. Dieťa bolo chudobné v tom najhlbšom zmysle slova, lebo nevlastnilo naozaj nič, ani samo seba. Žilo z lásky druhého, nepoznalo pýchu, ale ani strach. Dieťa nemuselo hľadať figové listy, aby zakrylo svoju nedostatočnosť. Jeho slabosť bola jeho jedinou silou, ktorou premáhalo silných. Dieťa je aj dnes také isté; pripúšťa, že patrí niekomu, kto ho miluje, a to ho robí šťastným a spokojným. Toto je základná životná podmienka človeka. Iba sklamaná a pomýlená myseľ, ktorá si nechá v hlave všelijaké ilúzie, si potom myslí, že život spočíva vo vlastnení, v majetku, v moci, v nutnosti niekým byť, zdať sa niečo viac. Ale zdravý pohľad na život necháva človeka spokojného až vtedy, keď sa podobá Ježišovi. Preto je jeho Evanjelium tajomstvom, ktoré bolo zjavené len maličkým; veľkým a múdrym zostáva zahalené (por. Lk 10,21). Deti prijímajú dary jednoducho a s radosťou, necítia sa dlžné za dary, len poďakujú. Ľudská nádej a pravá radosť závisí od toho, či si vieme alebo nevieme priznať, že to najdôležitejšie v živote nemáme, nevlastníme, ale dostávame, prijímame to ako dar. Človek sa potom cíti obdarovaný a obdarovávaný a v tom je ten detský postoj, ktorý je správny aj pred Bohom. Šťastný človek, ktorý si vypestuje takýto dôverný vzťah s Bohom, v ktorom je úplne oddaný Bohu ako „oteckovi“, ktorý sa o svoje dieťa chce a vie výborne postarať. Ježiš je najväčší zo všetkých, pretože je maličký, ktorý plne súhlasí so svojím bytím „Syna“ podriadeného Otcovi.

„Aby sa ich dotkol“ – Dotyk je prvotná forma poznávania, komunikácie a spoločenstva. Dotýkať sa znamená spojiť sa s tým, čoho sa dotýkam. Čoho sa bojíme a čím pohŕdame, toho sa nedotýkame. Koho milujeme a koho si veľmi vážime, toho sa túžime dotknúť a dotýkať sa ho čím najčastejšie. Sloveso „dotýkať sa“ vyjadruje v Markovom evanjeliu základnú vlastnosť viery ako spoločenstva s Ježišom a uzdravenia človeka (por. 5, 21-43).

Ježiš sa detí dotýka, objíma ich, kladie na ne ruky a žehná ich. Všetky prejavy telesného kontaktu vyjadrujú zároveň fyzickú blízkosť, ktorá dieťaťu dáva záruku lásky, ktorá sa postará.

„Pohrozili im“ – Učeníci okrikovali, zakazovali, zastavovali dotyčné osoby. Učeníci opäť demonštrovali svoju nechápavosť, ako to bolo v prípade apoštola Petra, ktorý „pohrozil“ Ježišovi (por. 8,32). Ježiš sa takto správal iba k démonom, ktorí ho chceli predčasne prezradiť ako Božieho Syna; vtedy im„pohrozil“. Pripomína nám to aj apoštola Jána a učeníkov, keď „bránili“ neznámemu exorcistovi, aby konal v Ježišovom mene (por. 9,38-41). Učeníci si vážne mysleli, že je maximálne nevhodné, aby deti vyrušovali Učiteľa, ktorý má za úlohu učiť dospelých a hovoriť vážne veci.

Zabraňovať deťom prístup k Ježišovi je podobným narušením prvotného Božieho zámeru, ako to bolo v prípade nerozlučiteľnosti manželstva. toto narušenie, hoci bolo v starovekom Izraeli legálne dovolené, nie je len otázkou cudzoložstva, ale môže mať následky aj pre deti, ktorým sa tým takisto môže zabraňovať prístup k Ježišovi. Z tohto pohľadu evanjelista Marek predstavuje dve skupiny, ktoré zabraňujú deťom priblížiť sa k Ježišovi: učeníci a rodičia. Prví, učeníci, keď podľa svojho nevyzretého chápania „skrývajú“ Ježiša pred deťmi, a druhí, rodičia, keď z neposlušnosti k Božiemu poriadku narúšajú pôvodný Boží zámer o jednote muža a ženy. 

„No“ – Adverzatívna, odporovacia častica „no, avšak“zvýrazňuje kontroverziu, nesúhlas, problém.

„Im“ – Nevedno, komu učeníci pohrozili; či prinášajúcim deti, čiže matkám, alebo deťom samotným.

14 „Keď (to) Ježiš uvidel, rozhorčil sa a povedal im: „Nechajte deti prichádzať ku mne, nebráňte im, veď takýchto je Božie kráľovstvo.“ – Postoj učeníkov vyprovokuje Ježiša k rozhorčeniu, ktoré evanjelista uvádza opätovným použitím kontrastného „no, avšak“. Takto ukazuje, že Ježišovo rozhorčenie stojí v jasnom kontraste s nesúhlasným postojom učeníkov. Ako protiklad k úsiliu učeníkov im Ježiš prikazuje, aby nechali deti prichádzať k nemu a nebránili im a následne udáva dôvod pre tieto striktné príkazy: „veď takýchto je Božie kráľovstvo“. Nakoniec tí, ktorí si zakladali na privilégiu apoštolov a učeníkov a ktorí chceli určovať podmienky vstupu pre ostatných, nakoniec ich Ježiš nepriamo vyzval, aby sa oni obrátili a aby sa stali podobnými tým, ktorým zabraňovali vstúpiť. Ježiš ponúka svoje kráľovstvo všetkým bez rozdielu, ale žiada, aby Božie kráľovstvo bolo prijaté tak, ako on prijíma svoj osud, totiž v úplnej odovzdanosti svojmu Otcovi. Ježiš otvára bránu Božieho kráľovstva bez vylučovania iných, nie ako to robili a stále robia rôzne sekty. Celá táto otázka nadobudla svoj pravý význam v okamihu, keď sa do novovzniknutej Kristovej Cirkvi skutočne začali hlásiť aj tí „maličkí“, čiže hriešnici, mýtnici, pohania, odstrčení, spoločensky ušliapaní na dno.

„Rozhorčil sa“ – Ježišovo intenzívne pobúrenie je v evanjeliu ojedinelé. Marek zriedkakedy hovorí o tom, čo Ježiš cíti. Ježiš je s nami v hlbokom súlade, ktorý učeníkom dlhodobo unikal. Rovnaké rozhorčenie nachádzame vo v. 14,4, v posledných okamihoch pred Judášovou zradou, keď žena vyliala Ježišovi na hlavu drahý a vzácny nardový olej v alabastrovej nádobe, čo „rozhorčení“ označili za mrhanie.

V predchádzajúcom úryvku (10,1-12) sa hovorilo o vzťahoch k druhým, o nerozlučiteľnosti manželstva, o súlade medzi osobami, ktorý bol zničený hriechom a ktorý Ježiš znovu obnovuje. Teraz sa hovorí o novom vzťahu „k sebe“, ktorý je pre vstup do Božieho kráľovstva takisto nevyhnutný. Prvý človek Adam postavil do stredu všetkého svoje vlastné ja a potom zistil, že je nahý, utiekol od Boha a začal sa Boha báť. Ježiša „rozhorčuje“ každý postoj, v ktorom sa narušuje pôvodný Boží plán a súlad medzi osobami. Ježišovu krásnu, pokojnú a radostnú tvár naozaj spoznajú len maličkí, ktorí pokorne prichádzajú k nemu.

„Nechajte deti prichádzať ku mne, nebráňte im“ – Ísť k Ježišovi je pre človeka spásou. Maličkí sú ňou neodolateľne priťahovaní. Ježiš prikazuje učeníkom, aby nebránili maličkým prísť k nemu, lebo oni sú jediní, ktorí to naozaj chcú a ktorí aj môžu k nemu prísť. Ježiš nevidí v dieťati budúceho dospelého, ale v dospelom vidí stratené dieťa. Dospelý zvyčajne prestane vnímať Boha ako toho, ktorý veľkoryso a s čistou láskou neustále dáva, a preto mnohí dospelí stratia dôveru a nedajú sa obdarovať. Dieťaťu sa takáto strata dôvery voči rodičovi nikdy neprihodí, to by bolo niečo nepochopiteľné.

„Takýchto je Božie kráľovstvo“ – Do centra pozornosti sa dostáva jednoznačne Božie kráľovstvo. Je to veta, ktorá vyjadruje, prečo Ježiš dáva povolenie deťom prichádzať k nemu. Ukazovacie zámeno „takýchto“ nepoukazuje na privilégium detí vo vzťahu k Božiemu kráľovstvu, lebo potom by použil zámeno „ich“: „lebo ich je nebeské kráľovstvo“. Zámeno „takýchto“ poukazuje viac na podmienku, ktorú ostatní, najmä dospelí, musia splniť preto, aby aj im patrilo Božie kráľovstvo.

Keďže Božie kráľovstvo patrí takým ako deti, aj dospelý človek sa musí stať takým, ako je dieťa, ak chce, aby mu patrilo Božie kráľovstvo. Ježiš nespresňuje dôvod, pre ktorý patrí Božie kráľovstvo takým, ako sú deti. Môže ísť napríklad o detskú nevinnosť, vnímavosť (receptívnosť), úprimnosť, dôveru, čistotu,  jednoduchosť, no Ježiš nekladie dôraz ani na jednu z týchto charakteristík. Ježiš mohol mať na mysli aj tú druhú detskú črtu, a to nedokonalosť, bezvýznamnosť, bezmocnosť, prehliadnuteľnosť, čiže „malosť“ detí, ktoré vo svete „veľkých“ nič nezmôžu a nič neznamenajú. Možno práve tie „fyzické nedostatky“ detí vyvolali pohŕdanie aj zo strany učeníkov, ktorí nechceli pustiť deti do Ježišovej blízkosti. Ježiš by v tomto prípade nechcel vyzdvihnúť obdivuhodné vlastnosti detí, ako skôr Boží postoj voči deťom. Božia nežnosť a blízkosť sa obracia predovšetkým na tých, ktorých iní ľudia považujú za nehodných pozornosti pre ich bezmocnosť či bezvýznamnosť. A je tu aj tretia detská črta. Deti sú závislé, sú odkázané na pomoc, starostlivosť a ochranu rodičov, najmä svojej matky, čo by jasne poukazovalo na závislosť človeka od Boha a jeho starostlivého účinkovania. Ježiš by potom kládol dôraz na absolútnu dôveru človeka voči Bohu, ktorá nesmie nikdy chýbať. 

Tým Božím kráľovstvom je sám Ježiš, – chudobný, ponížený, pokorný. Prijať Ježiša možno iba takého, aký je, a iba takou osobou, ktorá je podobná jemu. Kto taký ešte nie je, stane sa takým. Ježiš sa snaží zmeniť svojich učeníkov, aby aj oni boli pravdiví ako deti. To znamená, že aj dospelí sú povolaní stať sa maličkými (por. Mt 18,3); aj starý Nikodém sa musel znovu narodiť (por. Jn 3,3n).

15 „Amen, hovorím vám: „Kto nepríjme Božie kráľovstvo ako dieťa, nevojde doň.“ – Inštrukcia uvedená slávnostným „amen“ len potvrdzuje predošlú výpoveď. Jedine na tomto mieste je výraz Božie kráľovstvo predmetom slovesa „prijať“, čo prezrádza netypickosť  celého výrazu. Je tu vyzdvihnutá pozitívna odpoveď človeka, ktorý „prijal“ Božie kráľovstvo. Za povšimnutie stojí formulácia dvoch negácií: kto neprijme, nevojde“ s úmyslom podnietiť k pozitívnemu postoju „prijať“ a „vojsť, vstúpiť doň“. To presvedčenie však musí človek prijať „ako dieťa“, čiže musí vychádzať zo svojej skutočnej malosti, bezmocnosti a nedôležitosti; musí byť pokorný. Musí sa pripodobniť malému dieťaťu, ktoré „veľkí“ pokladajú za nepatrné a bezvýznamné, a predsa sa stáva vzorom pre Ježišovo učenie.

Dieťa, keď sa učí, neprotirečí svojmu učiteľovi, nevymýšľa argumenty a učenia proti učiteľovi, ale s dôverou prijíma to, čo ho učiteľ učí, s bázňou počúva, poslúcha a je pokojné. Tak sa máme správať aj my; počúvať a poslúchať Božie slovo s jednoduchosťou, bez predsudkov, bez pochybností, bez odporu. 

„Kto neprijme Božie kráľovstvo“ – Božie kráľovstvo nie je niečo, čo si človek potrebuje postupne poskladať. Je to hotová ponuka, Boží dar, ktorý treba len celý prijať. Je to sám Ježiš, ktorého treba prijať úplne, bezvýhradne, navždy. V ňom sa stávame tým, čím sme: radostné Božie deti a navzájom bratia a sestry. 

„Ako dieťa“ – Deti sú bezprostredné, jednoduché, chudobné, všetko prijímajú a majú len to, čo im iní dajú. Dieťa nemá nič samo zo seba a je tým, čím ho urobia druhí. A to všetko prežíva prirodzene. S dôverou pribehne k tomu, kto sa k nemu správa ústretovo a kto sa prejavuje podobne ako dieťa. To ale platí pre každého človeka. Každý túžime mať blízky, priateľský a neustály synovský vzťah a príslušnosť k niekomu, kto je „zabudovaný“ do základov nášho života. Každý potrebuje byť ako dieťa, čiže byť „niečí“. Ak nechceme byť „niečí“, byť„Boží“, potom patríme iba sebe, možno niekomu z ľudí a nejakým veciam. Tak sa postupne odsudzujeme v sebectve, v otroctve a v modloslužbe. Pocit sebestačnosti je hotová smrť svojho ja. Každý človek, taká je realita, je vo svojej podstate stále iba ako dieťa, je neustále závislý od „vyšších“ síl, musí prijímať dary od niekoho „väčšieho“. Všetko, čo človek má, – vrátane svojho vlastného ja, – len dostal ako dar. Keby nedostal, neexistoval by. Pýcha, ktorá v skutočnosti pochádza zo strachu, že nie som milovaný, mi bráni prijímať Božie dary, a práve tým znemožňujem, aby som bol naplno milovaný a sám mohol naplno milovať. Ježiš, nový adam, je prvý, kto žil svoje synovstvo s Otcom vždy a v plnosti. Celé jeho bytie je v Otcovi a Otcovo, od Otca a pre Otca. V tom je Ježišovo nekonečné bohatstvo, ktoré sa vylieva na všetkých bratov a sestry, ktorí sa zhromažďujú okolo neho. K Ježišovi neprichádzajú významní, veľkí a mocní, ale tí, ktorí sú malí a chudobní ako on. Prijatí Ježišom, Synom, – takí vchádzajú do Otcovho nebeského kráľovstva.

„Božie kráľovstvo“ – Je to Božia ponuka, ktorá prevracia čisto ľudské hodnoty a postoje, čo je doslova revolučné. Všetko to začína už v 8,31, keď Ježiš pozval učeníkov prijať paradox mesiášskeho poslania, uskutočňovaného v šokujúcom odmietaní, v nespravodlivom utrpení, ba až v násilnej smrti zabitím. Paradox získania Božieho kráľovstva spočíva zasa v tom, že nemožno mať nárok naň, iba ho prijať s otvorenosťou ako dieťa.

16 Objímal ich a požehnával (tak, že) kládol na ne ruky.“ – Ježišove jednoznačné slová sprevádzajú aj gestá, ktoré ešte viac dotvrdzujú povedané. Dotykom Ježišom odovzdáva to, čo má vo vnútri: svoju silu, svojho ducha. Ježiš deti objíma a požehnáva. Tým, ktorým učeníci hrozili, tým Ježiš žehná. Jeho gestá ilustrujú samotné Božie kráľovstvo; je to kráľovstvo Božej lásky, kráľovstvo prijatia a úprimnej blízkosti. Ježiš naozaj stelesňuje Božie kráľovstvo vo svojej osobe a zároveň ukazuje osobitnú náklonnosť voči tým, ktorým je Božie kráľovstvo určené. Objatie a požehnanie je manifestáciou Božej nežnosti a blízkosti. takí ako deti, sú hodní Ježišovej nežnosti a požehnania. Ježišovo náručie je otvorené pre všetkých, ale objíma len maličkých, lebo len oni ho prijímajú.

Snaha priniesť deti k Ježišovi, „aby sa ich dotkol“ (v.13), sa napĺňa až teraz (v.16), kde Ježiš „kládol na ne ruky“. Túžba je naplnená a zdá sa, že dospelí, ktorí deti priviedli, vychádzali zo skúseností, keď sa Ježiš „dotýkal“ chorých, a tí zakaždým ozdraveli. Božie kráľovstvo je naozaj medzi nami.

 

Biblicka hodina č.57

O čom ste sa cestou rozprávali?

 

(Mr 9, 33-37)

 

33 „Prišli do Kafarnauma. Keď bol v dome, pýtal sa ich: „O čom ste debatovali cestou?“ – Ježiš svoje verejné pôsobenie začínal v Galilei, a to v Kafarnaume a v tomto mestečku aj končí. Medzi druhou predpoveďou o utrpení a príchodom do Kafarnauma prešiel určitý čas. Učeníci predpoveď utrpenia zjavne nepochopili, preto Ježiš v poučovaní učeníkov pokračuje i naďalej. Zástupy sa objavujú až od 10. kapitoly, čiže požadovaná anonymita zostala doteraz neporušená.

Kafarnaum“ – Mesto nikdy nemalo hradby, čiže nemalo strategický význam. Nemalo typickú rímsku výstavbu; domy boli nastavané chaoticky. Ulice neboli vydláždené, nelemovali ich typické rímske kolonády alebo drenáže. Domy boli z udupanej hliny, v lete prašné a v období dažďov blatisté. Domy nemali poschodia, boli skromné, chudobné. Mesto nemalo žiadne verejné priestory, typické pre mestá tej doby. Nemali hipodróm, divadlo, amfiteáter, odeón /polkruhová budova na spev, hudbu, súťaže a zábavu/, fontány, fresky, sochy, mramor. Jediným spoločným priestorom bola synagóga.  V Ježišových časoch mohlo mať toto chudobné mestečko maximálne 1500 obyvateľov.

„V dome“ – Použitie určitého člena napovedá, že išlo o konkrétny, dobre známy dom. S veľkou pravdepodobnosťou sa jednalo o Petrov dom, ktorý Ježiš už predtým navštívil (por. 1,29), bol teda čitateľovi dobre známy. Ježiš v tomto dome uzdravil Petrovu svokru (por. 1, 29-31), ale tentokrát je to iná horúčka, oveľa horšia, ktorú potrebuje vyliečiť na svojich učeníkoch. Po neprijatí Ježiša v nazaretskej synagóge Ježiš v Markovi už viac do synagógy nevstúpi; jeho ďalšia činnosť sa odohráva už iba po domoch. Rozsiahle Ježišove ponaučenia (až po 50. verš), ktoré sú situované do domu v Kafarnaume, pravdepodobne nenasledovali za sebou tak, ako sú tu uvádzané; bolo by toho na učeníkov priveľa naraz. Skôr boli pospájané dokopy nakoniec a mohli pochádzať aj z prostredia mimo domu v Kafarnaume.

„O čom ste debatovali cestou?“ – Zatiaľ čo v predchádzajúcom verši mali učeníci strach spýtať sa Ježiša na zmysel jeho slov, Ježiš sa v tomto verši priamo pýta na ich rozhovor počas cesty. Peter, Jakub a Ján boli s Ježišom na vrchu premenenia a tam sa stalo niečo výnimočné, čo ostatní apoštoli nezažili a čo mohlo poukazovať na ich „druhoradosť“. možno aj preto riešili, kto je „väčší“. Grécke „dialogizomai“ sa môže preložiť ako „debatovať“, ale aj „hádať sa“.Tento úryvok je dôležitý pri riešení konfliktov. Ježiš nepovedal: „Prečo sa hádate? To by predsa medzi mojimi učeníkmi nemalo byť!“ On však zostal pokojný, slušný, neútočil, nevyčítal, nezraňoval, nevracal úder, hoci mohol a mal na to „svoje“ právo. Ježiš rozprávaním o kríži učeníkov nijako nezaujal, ich zaujala vidina moci po jeho smrti. So svojimi myšlienkami sa ocitol celkom sám, a to možno aj úmyselne; oni na túto tému jednoducho nechceli nič počuť a ani sa o tom rozprávať (démon hluchoty a nemoty, ktorého „dobré rady“ ešte v sebe nerozpoznali). Preto sa rozhodli, že Ježiša nechajú ísť popredku, osamote. Musel to byť zaujímavý obraz: Ježiš vpredu s hlavou plnou myšlienok na svoje utrpenie, o ktoré sa nemal s kým podeliť, a učeníci za ním, v bezpečnej vzdialenosti, ktorú si sami vytvorili, aby im Ježiš neprekážal v zaoberaní sa myšlienkami o moci a prvenstve, ktoré ich „pohltili“ oveľa viac ako slová o utrpení. Vidina moci ich rozpálila natoľko, že sa nakoniec začali hádať a nečudo; nikto nechcel skončiť „dole“, kde je menej moci, menej príjmov, menej kontroly, menej obdivu. Taká bola okolitá spoločnosť, v ktorej žili. S ľuďmi sa zaobchádzalo presne podľa toho, aké mali miesto v hierarchii tohto sveta. Ak chce byť niekto väčší ako ostatní, je to preto, lebo sám seba považuje za menejcenného. Ježiš to všetko videl a vedel, že je „podlo odstrčený“. Učeníkom však tento úder nevracia, ale snaží sa všetko vyriešiť otvoreným dialógom, vynesením pravdy na povrch. Pravda na povrchu a vnesená do dialógu neraz bolí, ale lieči, očisťuje, buduje. Učeníci nemuseli túžiť iba po svetskej moci; mohli mať v sebe túžbu konečne priniesť poriadok do tohto sveta, samozrejme, podľa svojich predstáv. V každom prípade ich konanie stálo na hlbokom vnútornom omyle.

34 „Oni mlčali. Cestou totiž medzi sebou debatovali, kto (z nich je) (naj)väčší.“ – Nakoľko sa jednalo o viac ako dve osoby, nemal by tu byť použitý len komparatív (väčší z dvoch), ale superlatív (najväčší z viacerých). Superlatív sa však vytrácal, preto je aj tu použitý menej vhodný komparatív. Učeníci zahanbene mlčali, lebo si uvedomovali kontrast medzi tým, čo im Ježiš hovoril o svojom umučení a zabití a tým, o čom sa nakoniec cestou rozprávali. Odpovedá až sám autor evanjelia, keď píše, že učeníci sa cestou hádali o prvenstvách. Očividne sa hádali o tom, kto z nich zaujme najvyššiu pozíciu potom, ako bude Ježiš v Jeruzaleme zabitý. Túžba po prvom mieste je jasným znakom toho, že ešte stále nepochopili pravdu o Ježišovej osobe. Túžba po moci a prvenstvách ovláda tých, ktorí sa necítia dostatočne milovaní, nemilujú seba a iných. Taký obetuje svoj život modlám vlastnenia, moci a túžbe budiť dojem zdania pred inými, že je niečo viac, čím ničí možnosť reálnej sebarealizácie.

„Viac, väčší, najväčší“ – Keď si chcel Adam uzurpovať miesto Boha, dopustil sa osudnej chyby; nevidel, neskúsil, neprežil, čo všetko prináša zostať na poslednom mieste. Zatúžil byť „väčší“, čo je pekelná pasca, ktorá hneď po hriechu začala ničiť. Prvenstvo lásky nahradilo prvenstvo egoizmu. Službu nahradil smäd po moci. Výsledkom bola prvá bratovražda.

„Cestou“ – Dvojité použitie slova „cestou“ (v. 33 a 34) nenápadne pripomína motív cesty, v ktorej Ježiš smeruje naposledy do Jeruzalema. Učeníci síce išli s Ježišom tou istou cestou, ale len nohami; ich duch išiel zatiaľ úplne opačným smerom.

35 „Posadil sa, zavolal Dvanástich a hovorí im: „Ak niekto chce byť prvý, nech je posledným zo všetkých a sluhom všetkých.“ – Ježiš tak, ako poznal svoju budúcnosť a predpovedal ju, tak isto poznal aj zmýšľanie svojich učeníkov. Vedel, o čom sa cestou rozprávali, aj keď mu to nepovedali. Dôležitosť Ježišovho komentára podčiarkuje jeho posadenie sa (typický učiteľ) a privolanie Dvanástich (ako žiakov), hoci sa nachádzajú pri ňom v dome a určite aj v jednej miestnosti. Evanjelista takto vyzdvihuje Ježišovu autoritu. Ak sa diskusia a spor vedú z lásky k pravde, všetci počúvajú a pravda zvíťazí. Ak sa však diskutuje a háda len kvôli tomu, aby mal niekto navrch nad druhými, to uvádza do hnevu, do boja so sebou a s druhými a rozdrobuje komunitu na indivíduá uzavreté do seba. Človek sa nesmie cítiť slnkom, okolo ktorého sa všetko točí.

„Ak niekto chce byť prvý, nech je posledným zo všetkých a sluhom všetkých.“ – Podmieňovacia veta poukazuje na podmienku, ktorú musí splniť ten, kto by chcel byť prvý. Slovo „väčší, najväčší“ Ježiš nahradil prídavným menom „prvý“. Prví boli tí, ktorí mali vedúce funkcie a postavenie. Ježiš však prevracia obsah slova a za prvých vyhlasuje posledných zo všetkých a služobníkov všetkých. Kto chce byť v Ježišovej komunite prvý, musí byť posledný zo všetkých a sluha všetkých. Potom prvý je paradoxne prvý a posledný zároveň. Ježiš vie, že každý človek sa musí realizovať a mať pocit hodnoty, ináč upadáme na duchu. Baženie po prvenstvách, vytváranie dojmom na ľudí, to je iluzórna realizácia seba samého a reálna ilúzia, ktorá skôr či neskôr sklame človeka. Ježiš nahrádza túžbu po moci túžbou po službe a prijímaním tých posledných, najmenších. V tom spočíva veľkosť tak Boha ako aj človeka. On – Láska – nikdy nepotvrdzuje sám seba na úkor iných, ale umožňuje rozvoj iných na úkor seba. Neposlúži si druhým, ale slúži druhým. Jednoduchosť, skromnosť, pokora, malosť, to tvorí najvyššiu ľudskú hodnotu. K napomenutiu stať sa „sluhom všetkým“ sa Ježiš opäť vráti v ďalšej kapitole. „Prví budú poslednými a poslední prvými“ (por. 10,31) či „Syn človeka neprišiel, aby sa dal obsluhovať, ale aby slúžil a aby dal svoj život za mnohých“ (por. 10,45) sa opäť pripomenie v pravú chvíľu. Čo to konkrétne znamená, ako byť „prvý“, Ježiš ilustruje nasledujúcim gestom s dieťaťom.

36 „Vzal dieťa, postavil ho pred nich, objal ho a povedal im.“ – Doslova „uprostred nich“. Evanjelista neuvádza, kde sa dieťa vzalo. Ak sa však Ježiš nachádzal v Petrovom dome, mohlo ísť napríklad o Petrovo dieťa. Ježiš postavil doprostred synagógy muža s vyschnutou rukou (por. 3,3) a teraz postavil doprostred dieťa, vzor nového človeka. Mýtus o „superčlovekovi“ vynašiel človek, ktorý nevedel, že je milovaný, mal strach z vlastných obmedzení, nepoznal svoju pravú hodnotu. Všetko čo máš, si dostal, všetko je dar. Prečo sa teda chváliš, akoby si to nedostal? (por. 1 Kor 4,7).

„Vzal, postavil, objal“ – Akonáhle Ježiš postavil dieťa pred nich, odvrátil pozornosť od učeníkov, ktorí sa hádali o svoj status a stredom pozornosti sa stalo malé dieťa. Objatie dieťaťa vyjadruje odhodlanosť bezbranné dieťa uchrániť od čohokoľvek, čo by mu mohlo uškodiť. Za takým gestom stojí jasné rozhodnutie lásky. Ježiš objal a zodvihol dieťa: „Hľa, človek!“ (por. Jn 19,5). Jeho slabosť je jeho silou (por. 2 Kor 12,10). Potreba prijatia a nezištnej lásky je pravou hodnotou každého Božieho dieťaťa, ktoré potom nehľadá nasýtenie niekde inde a už vôbec nie mimo Boha (por. Ž 131). Bez „detskej“ dôvery sa nikdy nestaneme dospelými a slobodnými. Prijímať lásku bez podmienok, to je jediná možnosť, ako žiť ľudsky. Inak sa budeme neustále usilovať  o „väčšie veci“ presahujúce naše sily, v nepokoji a v úzkosti dôjdeme k starobe a na pokraji smrti si uvedomíme, že sme život i tak nestihli pochopiť a naplniť.

37 „Ktokoľvek prijme jedno z takýchto detí kvôli mne, mňa prijíma. A ktokoľvek prijíma mňa, prijíma nie (tak) mňa, ale (skôr) toho, ktorý ma poslal.“ – Na dieťa sa v tej dobe pozeralo ako na slabého, bezmocného a nedospelého človeka. Spoločensky neboli vnímané tak citlivo, ako je tomu dnes; deti sa netešili tak extrémnej ochrane, ako v súčasnosti. Status dieťaťa vo vtedajšej spoločnosti zodpovedal okrajovej úlohe sluhu, čo v aramejčine vyjadroval aj zhodný výraz pre obe postavy, pre dieťa i sluhu. Hoci sa jednalo o rovnaké aramejské slovo, je jasné, že v prvom prípade slovný výraz hovorí o tom, kto slúži (sluha) a v druhom prípade o tom, komu sa slúži (dieťa). Aj gesto objatia hovorí o tom, že v druhom prípade sa jedná o dieťa a nie o sluhu. Dieťa je človek, ktorý sa ešte nerealizoval, preto je posledný zo všetkých. Je nesebestačné a závislé od pomoci „väčších“. Všetko, čo dieťa má, dostalo od iných, všetko je dar a nezaslúžené prijímanie od iných. Ale dieťa berie dary s prostotou, lebo sa cíti milované. Cíti, že sa mu dáva láska, ináč by ani nemohlo žiť. Dieťa predstavuje pravdu o každom stvorení. Kto túto pravdu neuzná, bude žiť v ustavičnom spore so sebou a s inými a nikdy sa nebude cítiť dostatočne hodnotný a užitočný. Preto, hovorí Ježiš, každý, kto chce vojsť do nebeského kráľovstva, musí sa stať dieťaťom; dieťaťom nedotknutým zlobou, nie detským konaním (por. 1 Kor 14,20).

„Prijať, privítať“ – Štvornásobné použitie rovnakého slovesa kladie dôraz na konkrétne konanie Ježišovho učeníka. To isté sloveso sme počuli aj pri rozposielaní učeníkov na misiu v Ježišovom mene (por. 6, 7-13). Niektorí ľudia ich „prijali“, niektorí ich „neprijali“. Ježiš použil šikovnú gradáciu. Kto prijme bezmocného v Ježišovom mene, v skutočnosti prijme samotného Ježiša. Identifikácia Ježiša s bezmocným dieťaťom poukazuje na bezpodmienečnú Ježišovu lásku voči slabému, hriešnemu a ináč bezmocnému človekovi. Nakoniec vysvitne, že vlastne nejde o prijatie Ježiša, ale rovno toho, ktorý ho poslal, čiže Boha Otca.  Aj evanjelista Marek vypichuje to, čo je typické pre Jána, zdôrazňuje absolútnu jednotu medzi Ježišom a Otcom. Je to zároveň poukázanie na ostrý kontrast s hádkou učeníkov o prvé miesta a moc. V Bohu a v Božom konaní takáto hádka nie je možná za žiadnych okolností. Namiesto vyvyšovania sa a tvorenia rozdielov Ježiš nepriamo odporúča prikláňanie sa a prijímanie tých najposlednejších a najslabších a konkrétne im nezištne poslúžiť; to v podstate znamená prvenstvo.  Ježiš brzdí v učeníkoch zo sveta pochádzajúcu túžbu po sláve a po silných postaveniach a vedie ich k pokore, ktorú svet odmieta. Pokorní sú väčší, najväčší pred Bohom, nikdy nie pred ľuďmi a pred svetom. Ježiš vedel, prečo použil príklad dieťaťa; dieťa vo svojom veku žije jednoduchosť bez arogancie, lásku bez závisti, dôveru bez hnevu. Dieťa ešte nemá osvojenú zlomyseľnosť dospelých, preto nám je vzorom.

Ježišovo gesto pozýva aj učeníkov, aby sa „identifikovali“ s malými, tak dokážu skutočnú ľudskú veľkosť. Dieťa je výrazom prijatia, potreby prijatia, potreby lásky a absolútnej pozornosti. Túto potrebu má každý človek, aby mohol byť naozaj šťastný. Boh sám je čisté prijímanie, darovanie, dávanie, láska, pozornosť.

„Kvôli mne“ – Doslova: „Pre moje meno“. Učeník nikdy nekoná vo svojom mene, lebo to by už nebolo Božie, ale iba ľudské dielo. Zakryť Ježišovo meno a vynechať ho zo skutkov lásky by stále bolo dobro, zaiste áno, ale predovšetkým v očiach ľudí, čo je „nižšia“ forma motivácie k obetavosti pre iných. Láska kvôli Ježišovi má tú najvyššiu možnú motiváciu, nevyberá si, nerobí rozdiely, je to „dokonalá“ láska. Ježišovo meno je on sám. Ježiš je jediné miesto pravdy, kde je človek sám sebou, dieťaťom Božím. Preto v nijakom inom mene niet spásy (por. Sk 4,12). Mimo Ježiša človek stráca identitu. Kto začne žiť „vo svojom vlastnom mene“, čoskoro zakúsi moc nepokoja, rozdelenia, zla a smrti. Prijať Ježiša znamená vstúpiť do pravdy o sebe samom; znamená to naozaj sa realizovať a žiť plnohodnotný život. Slúžiť sa dá aj bez lásky, pre potvrdenie seba samého pred ľuďmi, či z pocitu viny. To však nie je pravé „prijatie“ iných a ani Ježiša.

 

Ježišova pokora – Verše 9, 30-37 sa čítajú na 25. nedeľu „cez rok“ (rok B) v kombinácii s knihou múdrosti. Hanobné výroky pod Kristovým krížom chcú preskúmať, či je to naozaj boží Syn a či mu Boh, vraj otec, poskytne pomoc. Práve kríž mal byť dôkazom, že Ježišovi protivníci mali pravdu; skúšali jeho trpezlivosť a miernosť a nik mu neprišiel na pomoc. Učeníci stále Ježiša nechápali a mnohí nechápu dodnes. Práve táto časť Markovho evanjelia zdanlivo potvrdzuje predstavu hriešnikov, že Ježišovo učenie patrí deťom a tým, ktorí sa nimi chcú stať. Evanjelium, mnohí sa nazdávajú, je pre slabochov, zúfalcov a menejcenných. Ježiš vyučuje o tom, že bude zabitý, ale vstane z mŕtvych, čo je základ Ježišovho konečného víťazstva, no to učeníkom stále uniká z pozornosti. Miesto hriešnikov tu vystupujú učeníci. Ukazujú sa s hlbokým neporozumením a hádajú sa ako pohania, kto je medzi nimi najväčší. Vnútro človeka poznačené hriechom inklinuje k úsiliu o moc a veľkosť medzi ľuďmi. Protirečí to však múdrosti „zhora“, Božej múdrosti, odporuje to prirodzenosti Božieho dieťaťa, Božieho stvorenia a spôsobuje neporiadok v žití a v spolužití. Takto zmýšľajúci človek nakoniec všetko stratí, nič hodnotné nedosiahne, lebo nič hodnotné do svojho života „neprijal“. Len Ježišovo učenie vie v srdci človeka rozpustiť vnútorné protirečenie a neporiadok a oslobodiť srdce od hnevu, strachu, hanby, výčitiek, pýchy, chamtivosti, zla, aby mohlo byť pokojné, radostné a milé, ako je srdce čistého dieťaťa. Prvoradá je čnosť lásky postavená na pokore. V rámci dôstojnosti ľudskej osoby musia dominovať čnosti, nie neresti. Ježiš prejavil bezbrehú lásku k ľuďom až po hranicu obety života na kríži. Následne pozýva každého, aby sme ho nasledovali na „ceste“ pokory a lásky. Máme milovať rovnako priateľov i nepriateľov, všetkých bez rozdielu, blízkych i vzdialených, deti aj dospelých, bohatých i chudobných, zdravých i chorých, pretože v nich je sám Ježiš. Ten najväčší, Boh, dokazuje svoju veľkosť tým, že zostupuje na zem a stavia sa na posledné miesto ako sluha, ako otrok. Najslabšie ľudské bytie, dieťa, prosiace už svojím bytím o prijatie a opateru, je reálnym symbolom Boha, ktorého sme pozvaní prijať do svojich životov. Ježiš sa identifikuje s dieťaťom, je to ponížený Syn a Otec súhlasí s jeho najpotupnejším ponížením.  Vo svojej dobrovoľne prijatej otrockej službe hriešnikom Boh dokazuje svoju skutočnú moc, majestát a silu lásky. Kto z nás má odvahu nasledovať ho?

 

Bitka o prvé miesta – Lopota o vrchné priečky nikdy neskončí. Niekomu je dané do vienka vysoké postavenie, narodí sa do rodiny zámožných a mocných rodičov. Veľa však závisí aj od schopnosti pretlačiť sa a udržať sa na mieste, kde sa bude cítiť ako „doma“. Prvé miesta sa mnohokrát  nedajú dosiahnuť bez sily, podvodov, zla, intríg, hrubej nelásky. V týchto bitkách vždy jedni vyhrajú a po druhých sa potom šliape. Prísny hierarchický systém je nebezpečný, vylučuje pokoj, popudzuje k pomste, k závisti, k zabíjaniu. Je to rozbuška, ktorá môže vybuchnúť v ktoromkoľvek človekovi hore či dole. Skrýva v sebe trvalý potenciál na utláčanie, konflikty, nespokojnosť. Ježiš rázne odmieta systém postavený na nerovnosti, kde jedni žijú na úkor druhých. namiesto neho uviedol do sveta nový princíp: „Ak niekto chce byť prvý, nech je posledným zo všetkých a sluhom všetkých“ (9,35). Ježiš ponúka svojim učeníkom presne to, čoho sa „cestou“ najviac desili; posledné miesta, miesto sluhu. No podľa Ježiša presne toto je riešenie na nespravodlivosti vo svete, z ktorých vznikajú aj hrôzostrašné vojny.

 

Konflikt – Každá komunita (dvojica, manželia, rodina, kamaráti, kolektív, ...) musí prejsť cez tri fázy: 1. zoznámenie; 2. očistenie; 3. zrelé, očistené spolužitie. Keď sa ľudia stretnú po prvý raz, tolerujú si všetko, aj to, čo ich zvyčajne rozčuľuje. Ak však žijú spolu dlhšie, postupne sa začnú prejavovať emócie a príde prvý konflikt. Konflikt je fáza očisťovania vzťahu. Ten druhý buď svoje správanie zmení alebo nezmení a my sa naučíme tolerovať ho alebo niekto bude musieť odísť, aby bol pokoj. Konflikt teda nemusí byť nutné zlo. Napomáha rásť a napomáha reálnemu spolužitiu.